Bilgisayar destekli matematiksel modellerin öğrenmeye etkisi
The effect of computer aided mathematical models on learning
- Tez No: 699705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilgisayar destekli matematiksel modellerin öğrenmeye etkisinin incelendiği bu çalışma karma yöntemlidir. Çalışmada nicel ve nitel desenler birlikte kullanılmıştır. Araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci yarıyılında, İzmir ili Menemen ilçesinde bulunan bir devlet okulunun ilkokul dördüncü sınıflarında altı haftalık süreyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu belirlenirken bu ilkokulda bulunan dördüncü sınıf olan üç şube arasından grup eşleştirmesi yoluna gidilmiştir. Üç şubeye de akademik başarı testi uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre başarı olarak birbirlerine denk olan iki şubeden birisi kontrol diğeri deney grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmada iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araçlar, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için matematik akademik başarı testi ve öğrencilerin uygulama ile ilgili görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Öğretim, deney grubunda araştırmacı tarafından GME yaklaşımına uygun olarak ve bilgisayar destekli modeller kullanılarak kontrol grubunda ise kendi sınıf öğretmenleri tarafından mevcut yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencilerine“doğal sayılarla bölme işlemi”,“kesirler”ve“kesirlerle işlemler”alt öğrenme alanlarına ait 8 kazanım için GME yaklaşımı doğrultusunda gerçek hayat problemlerinden ve bilgisayar destekli modellerden yararlanılarak etkinlikler hazırlanmıştır. Öğrencilerin öğrenme-öğretme sürecine aktif katılımı sağlanmıştır. Kontrol grubuna konu ile ilgili bilgiler ve örnekler verilmiş, ders kitabındaki etkinliklerden yararlanılmıştır. Öğretim tamamlandıktan sonra deney ve kontrol gruplarına son test olarak tekrar matematik akademik başarı testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ön test verileri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucu deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerinden istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha başarılı olduğu görülmüştür. Deney grubuna uygulanan öğretim, öğrencilerin başarısını arttırmada mevcut yaklaşımdan daha etkili olmuştur. Deney grubu öğrencilerinin ön ve son test sonuçları karşılaştırıldığında son test lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin yapılan öğretimden sonra başarısı artmıştır. Kontrol grubu öğrencilerinin ön ve son test sonuçları karşılaştırıldığında ise aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Mevcut yaklaşıma uygun işlenen derslerin kontrol grubu öğrencilerinin başarısına etkisi olmamıştır. Deney grubu ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerde de öğrenciler yapılan öğretim ile konuyu daha iyi anladıklarını, uygulamayı eğlenceli bulduklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of computer-aided mathematical models on learning with a mixed method. Quantitative and qualitative patterns were used together in the study. The research was carried out in the second half of the 2020-2021 academic year. It was sustained for six weeks with the fourth-grade students who were studying in a public school which is located in the Menemen district of İzmir. In this study, a quasi-experimental design with a pre-test - post-test control group was used. In order to form homogeneous groups, a pre-test was applied to the students who were volunteer for the research. Two data collection tools were used. These were math achievement tests and semi-structured interview forms. Teaching was continued by the researcher in the experimental group, by using computer-aided models following the RME approach and in the control group by their classroom teachers, under the existing constructivist approach. For the experimental group students, activities were prepared by using real-life problems and computer-aided models in line with the RME approach for 8 acquisitions which are belongs to the sub-learning areas of“dividing with natural numbers”,“fractions”and“operations with fractions”. Active participation of students in the learning-teaching process was ensured. Information and examples about the subject were given to the control group, and the activities in the textbook were used. After the teaching was completed, the mathematics academic achievement test was applied again to the experimental and control groups as a post-test. The obtained results were compared with the pre-test data. As a result of these comparisons, it was seen that the students in the experimental group were statistically more successful than the students in the control group. The applied teaching method to the experimental group was more effective than the current approach in increasing the success of the students. When the pre-test and post-test results of the experimental group students were compared, a significant difference was observed in favor of the post-test. The success of the experimental group students increased after the instruction. When the pre and post-test results of the control group students were compared, no significant difference was found in between them. The taught lessons under the current approach did not affect the success of the control group students. In the semi-structured interviews with the experimental group, the students stated that they understood the subject better with the instruction and found the practice fun.