İki bileşenli geri dönüştürülmüş polipropilen / etilen propilen dien monomer esaslı otomotiv parçalarının özelliklerine üretim parametrelerinin etkisi
The effect of production parameters on the properties of two-component recycled polypropylene / ethylene propylene diene monomer based automotive parts
- Tez No: 699717
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde araçlarda iki bileşenli (2K) enjeksiyon kalıplama yöntemi ile üretilen pek çok parça bulunmaktadır. Bu çalışmada 2K kalıplama ile üretilen deflektör parçası kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, 2K enjeksiyon ile üretilen geri dönüştürülmüş polipropilen/etilen propilen dien monomerinden oluşan (PP/EPDM) otomotiv parçalarının özelliklerine üretim parametrelerinin etkisi incelenerek optimizasyon çalışmalarının yapılmasıdır. Çalışmada; PP ve EPDM'in proses parametreleri dikkate alınarak geri dönüşümlü malzeme oranları % 0, % 10 ve % 20 olarak belirlendi. Hazırlanan malzemeler 2K enjeksiyon kalıplama yöntemi ile optimum proses parametrelerinde şekillendirildi. Üretilmiş parçada geri dönüşümün ve proses parametrelerinin ölçüsel değişime etkisini belirlemek amacıyla optimizasyon çalışması gerçekleştirildi. Geri dönüştürülmüş PP/EPDM parçalar mekanik ve mikroyapı analiz yöntemleri ile karakterize edildi. Bu amaçla yaşlandırma testleri de yapıldı. Yaşlandırılmış ve yaşlandırılmamış parçalar kıyaslanarak geri dönüşümün malzemenin özellikleri üzerine etkileri de araştırıldı. Bununla birlikte PP/EPDM arasındaki adezyon da proses parametreleri ve geri dönüşüm oranları kıyaslanarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many parts produced by the two-component (2K) injection molding method in vehicles. In this study, the deflector part produced with 2K molding was used. The aim of the study is carried out optimization studies by investigate the effect of production parameters on the properties of automotive parts consisting of recycled polypropylene/ethylene propylene diene monomer (PP/EPDM) produced by 2K injection. In the study; considering the process parameters of PP and EPDM, the recycled material rates were determined as 0%, 10% and 20%. The prepared materials were shaped with 2K injection molding method in optimum process parameters. The optimization study was carried out in order to determine the effect of recycling and process parameters on the dimensional change in the manufactured part. Recycled PP/EPDM parts were characterized by mechanical and microstructural analysis methods. For this purpose, aging tests were also carried out. The effects of recycling on the properties of the material were also investigated by comparing aged and unaged parts. In addition, the adhesion between PP/EPDM was also examined by comparing process parameters and recycling rates.