Erzurum' da aile sağlığı merkezlerine başvuran kadınlarda sağlık okuryazarlığı ve ilişkili faktörler
Health literacy and related factors in women applying to family health centers in Erzurum
- Tez No: 699743
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Erzurum'da Aile Sağlığı Merkezine başvuran kadınlarda sağlık okuryazarlık düzeyinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel araştırma modelinde yapılmıştır. Ayrıca çalışmada koruyucu sağlık davranışları ile sağlık okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişki de incelenmiştir. Erzurum ilinde Merkeze bağlı aile sağlığı merkezleri arasından rastgele seçilen Abdurrahman Gazi Aile Sağlığı Merkezi ve Ceylanoğlu Aile Sağlığı Merkezine herhangi bir sağlık hizmeti almak için başvuran 18-64 yaş arası 600 kadın birey araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileri Demografik Bilgiler ve Koruyucu Sağlık Hizmeti Kullanımı Soru Formu ve Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %82'si 18-44 yaş aralığında, %10,5' inin okuryazar olmadığı, %76,7'sinin evli, %66,2'sinin ev hanımı, %44,3'ünün il merkezinde ikamet ettiği ve %63,5'inin orta düzey gelir durumuna sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %74,7' sinin internet kullandığı, %72,7'sinin hiç sigara içmediği, %3,5'inin düzenli egzersiz yaptığı ve %78,4'ünün ambalajlı gıdaların son kullanma tarihlerine baktığı belirlenmiştir. YSOÖ puan ortalaması 13,43 olarak belirlenmiştir. Bu puan 2014 Türkiye SO anket araştırmasında elde edilen kadınların puan ortalamasına (12,6) yakındır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional research model in order to measure the health literacy level of women who applied to the Family Health Center in Erzurum and to determine the related factors. Additionally, the study examined the relationship between preventive health behaviors and health literacy level. The sample of the study consisted of 600 females between the ages of 18-64 in Abdurrahman Gazi Family Health Center and Ceylanoğlu Family Health Center, randomly selected among family health centers affiliated to the Center in Erzurum. Research data were collected using the Demographic Information and Preventive Health Service Use Questionnaire and Adult Health Literacy Scale. Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk and Mann-Whitney U tests were used to evaluate the data. 82% of the women participating in the study are between the ages of 18-44, 10.5% are illiterate, 76.7% are married, 66.2% are housewives, 44.3% are residing in the city center and 63%5 of them were determined to have middle-level income status. Health Literacy Adult Scale mean score was determined as 13.43. This points to the average scores obtained in 2014 Turkey HL Survey (12.6) is low and close when evaluated over a total of 23 points.