Aile işletmelerinde devir süreci: Kurucu yönetici ve varislerinin bu süreçten duydukları tatmin düzeyi
Succession processin family firms: Level of satisfaction of incumbents and successors with this prosess
  1. Tez No: 229030
  2. Yazar: TUĞBA ALTINIŞIK DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşletmeleri uzu ömürlü olma yoluda karşılaştıkları e öemli sorularda biri ola devir süreci tüm düyada olduğu gibi ülkemizde de çok öemlidir. İşletmeleri acak %3,4'üü üçücü kuşağa devredebildiği göz öüe alıdığıda işletmei bir esilde diğerie geçişi olarak taımlaa devri başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesi ülke ekoomileri içi hayati öeme sahiptir.Akara'da imalat sektörüdeki işletmeleri katıldığı bu çalışmada, devri e çok etkileye ve etkilee paydaşlar ola kurucu-yöetici ve varisleri devir sürecinde duydukları tatmii etkileye bileşeler icelemiştir. Çalışma souçlarıa göre devir sürecide duyula tatmii pozitif etkileye e öemli değişke varisi işletmeyi devralma isteğidir. Bu değişkei sırasıyla bireysel rolleri kabulü ve kurucu yöeticii aile işletmesie verdiği destek izlemektedir. Kurucu yöeticii geride durma eğilimi ise duyula tatmii olumsuz etkilemektedir. Varisi kedie güvei, yabacılarla soruları paylaşımı ve varisi belirlemesii bu süreci etkilemediği bulumuştur.Aile işletmeleride geç esli, yaşlılarda işletme yöetimii devralmaları ya da devralacak olmaları bekleir. Kurucu yöetici her e kadar devir sürecinde güç kaybetmekte korksa da işletmei devam etmesi ve ailede kalması oktasıda isteklidir. Ayrıca güveilir ve uygu ola adayı devralma eğilimi ve isteği devir problemii çözümüyle çok yakıda ilişkilidir. Yei liderlik içi göüllü birisi olmadığı sürece devir hayata geçemez. Kurucuu devretme eğilimi düştükçe, devir sürecinde duyula tatmi artmaktadır. Farklı bekletileri, kariyer plaları ve ilgi alaları ola varisler, kurucu yöetici işletmeyi devretmek içi baskı kurmasıda, çok istekli ve ısrarcı olmasıda rahatsızlık duymaktadırlar. Büyük orada devredilecek kişii belli olmasıda ve bu kişii belirlemesi sırasıda spesifik kriterleri kullamamasıda dolayı“varis seçimi”ve“varisi kedie güvei”bileşeleri bir tatmi etmei olarak görülmemektedir. Bua göre, duyula“tatmi”yeterliliğe göre değil varisi devralma isteğie göre değişmektedir.Türkiye ekoomisii büyümesi ve sıçrama yapabilmesi içi aile işletmelerii süreklilik göstere bir yapıya kavuşmalarıı stratejik bir öeme sahip olması kousuda aile işletmeleride devir süreci dikkat çekmektedir. İyi yöetile bir devir işletmelere birçok yarar sağlamaı yaıda olara sürekli olma yoluda öemli bir avataj sağlayacaktır.Anahtar SözcüklerAile işletmeleri, devir, devir plalaması, devir bileşeleri, devir başarısı, devirde duyula tatmi, varis seçimi.
Özet (Çeviri)
Successio process, as oe of the most importat problems firms face i the way of beig logevous (to live to a old age), has utmost importace i our coutry as well as the whole world. Cosiderig that oly the 3,4% of the firms are trasferred to the third geeratio; the matters of accomplished successio, the trasferrig of leadership from oe geeratio to aother, occur to have vital importace for atioal ecoomies.This study, i which firms operatig i maufacturig sector i Akara are participated, aims to ivestigate the relatioship betwee compoets of satisfactio of successio process ad the satisfactio of icumbets ad successors, as the most effectig ad effected stakeholders. Accordig to the results, the most importat variable effectig the satisfactio of successio process positively seems to occur as the successor's willigess to take over the firm. Acceptace of idividual roles ad agreemet of icumbet to maitai family ivolvemet i the busiess follows this variable. Propesity of the icumbet to step aside effects the satisfactio of successio process egatively. Successor cofidece, problem sharig with foreigers ad selectio of the successor do ot effect the satisfactio of successio.In family firms the youg geeratio is expected to take the maagemet cotrol from the old oes. Although the icumbet have fears of loosig cotrol ad power durig the successio process, he/she isists that the firm cotiues i the future ad remais as a family property. Also, the willigess of a depedable ad appropriate successor to take over is much geared to solutio of successio problem. In case of a oexistece of a voluteer for ew leadership, successio ca ot be implemeted. As the propesity of the icumbet to step aside declies, satisfactio of successio process icreases. Successors that have differet expectatios, career plas ad iterests, feel ucomfortable whe the icumbet is very ambitious, isistet ad eforcig about the process of the successor's takig over the firm. Owig to the facts that the successor is substatially well-kown ad the lack of specific criteria used for the selectio of the successor, the variables of“successor cofidece”ad“determiatio of the successor”are ot take as satisfactio factors. Cosequetly, satisfactio differs with respect to the willigess to take over ot to the sufficiecy.While family firms' accessio to a cotiuity structure has a strategic importace for Turkey's ecoomical growth ad developmet, the successio process i family firms attracts attetio. A well maaged successio, provides beefits to the firms besides it procures advatages i beig cotiuous.Key WordsFamily firms, successio, successio plaig, successio compoets, effectiveess of successio, satisfactio with the process, selectio of the successor.