Psikolojik danışmanların mesleki tatmin, tükenmişlik ve merhamet yorgunluğu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the levels of psychological counselors' career satisfaction, burnout and compassion fatigue according to various variables
- Tez No: 699760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, okullarda çalışan psikolojik danışmanların mesleki tatmin, tükenmişlik ve merhamet yorgunluğu düzeylerinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, çalışma süresi, mesleğe yönelik duygular, mesleğin sosyal hayat üzerine etkisi ve mesleki etkinliklere yönelik tutum) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde görev yapan 228 kadın ve 135 erkek olmak üzere 363 okul psikolojik danışmanı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan psikolojik danışmanların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve mesleki tatmin, tükenmişlik, merhamet yorgunluğu düzeylerini ölçmek amacıyla da“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama sonrası psikolojik danışmanların mesleki tatmin düzeyi 38.98 ile yüksek düzeyde; tükenmişlik düzeyi 28.15 ile orta düzeyde ve merhamet yorgunluğu düzeyi ise 17.92 ile orta düzeyde olduğu görülmektedir. Değişkenlere göre mesleki tatmin, tükenmişlik, merhamet yorgunluğu puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Kruskall Wallis Testleri kullanılmıştır. Kadın psikolojik danışmanların merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik düzeylerinin erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, buna karşın mesleki tatmin boyutunda cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Medeni durumun, çocuk sahibi olma durumunun ve meslekte çalışma süresinin psikolojik danışmanların mesleki tatmin, tükenmişlik ve merhamet yorgunluğu düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı araştırmanın bulguları arasındadır. Tüm bu veriler literatür ışığında tartışılmış ve ilgililere araştırma bulgularına bağlı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the career satisfaction, burnout and compassion fatigue levels of psychological counselors who are working in schools in terms of various variables such as gender, marital status, having a child, career experience, feelings about the profession, the effect of the profession on social life and attitude towards professional activities. Convenient sampling method was used in the study. The sample of the study consists of 363 school counselors, 228 women and 135 men, working in various cities of Turkey.“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the psychological counselors participating in the research, and the“Quality of Life Scale for Employees”was used to measure their levels of career satisfaction, burnout, and compassion fatigue. Mann Whitney U and Kruskall Wallis Tests were used to compare variables and career satisfaction, burnout, and compassion fatigue scores. It was observed that the levels of compassion fatigue and burnout of female counselors were significantly higher than that of males, but there was no significant difference in terms of compassion satisfaction according to gender. It is among the findings of the research that there is no significant difference in the levels of career satisfaction, burnout and compassion fatigue of the psychological counselors. All these data were discussed in the light of the literature and suggestions were made to the interested parties depending on the research findings.