Gadamer'in felsefi hermeneutiğinde soru ve yanıt diyalektiğinin dayanakları üzerine bir inceleme
An analysis on the foundations of question and answer dialectic in Gadamer's philosophical hermeneutics
- Tez No: 699763
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AYSEVENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hermeneutik, Hans-Georg Gadamer'e göre, bir açımlama sanatıdır, yöntem sınırları içerisinde değerlendirilemez ve anlamaya ilişkindir. Gadamer, anlamanın yorumlamada gerçekleştiğini dile getirir ve bu sebeple felsefi hermeneutiğinde soru ve yanıt diyalektiğinden yararlanmıştır. Çalışmamızdaki amacımız, Gadamer'in felsefesi hermeneutiğinde soru ve yanıt diyalektiğinin dayanaklarını incelemek ve diyalektik sorgulamanın onun hermeneutiğine etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
According to Hans-Georg Gadamer, hermeneutics is an art of interpretation. It is related to understanding and cannot be evaluated within the limits of method. Gadamer states that understanding is actualized in interpretation, therefore he made use of question and answer dialectic in his philosophical hermeneutics. The purpose of our analysis is to examine the foundations of question and answer dialectic in Gadamer's philosophical hermeneutics and to exhibit effects of dialectic inquiry on his hermeneutics.