Huzurevinde çalışanların yaşlılara karşı tutumlarının insan hakları açısından değerlendirilmesi
Assesment of the attitudes towards elders of nursing home personnel in terms of human rights
  1. Tez No: 699782
  2. Yazar: YUSUF ADEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAHİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ayrımcılık bir insan hakları ihlalidir. Yaşlı ayrımcılığı ise insanların yaşları nedeniyle uğradıkları bir ayrımcılık türüdür. Giderek yaşlanan dünyada ve ülkemizde, yaşlı nüfusun toplumsal açıdan gerek sosyoekonomik bir yük, gerekse bakım sorunu olarak değerlendirilmesi, tek tek kişi eylemlerinde veya üretilen sosyal politikalarda yaş temel alınarak sergilenen olumsuz tutum ve eylemlere dönüşmesi yaşlı ayrımcılığına yol açmaktadır. Diğer yandan her türlü kamu hizmetinde insan hakları taleplerinin gerçekleştirilmesi gerekliliği söz konusudur. Bu taleplerin karşılanmadığı ya da yerine getirilmediği durumlarda insanlar insansal olanaklarına erişmek bakımından engellenmiş olacaklardır. Bu araştırmada ise yaşlılık dönemine ilişkin geliştirilmiş sosyal hizmet politikalarından birisi olan kurum bakımı hizmet modellerinden huzurevinde çalışan personellerin yaşlılara karşı tutumları, ayrımcı muamele kapsamında insan hakları açısından incelenmiştir. Yapılan araştırma verilerinin sonuçlarına göre evde yaşlı kişi ile birlikte yaşama ve cinsiyet faktörünün ayrımcı muamelede bulunma durumunu etkilediği saptanmıştır. Bu ayrımcı muameleler, en çok yaşlının yaşamını sınırlama hususunda karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discrimination is a human rights violation. Ageism a sort of discrimination that people sustain because of their ages. The world and our country are getting old gradually. Elderly population is evaluated in terms of social as socioeconomic burden and care problem. Exposing aged - based negative attitudes cause ageism from one by one person acts and produced social politics. On the other hand it is in question achieving the necessity of human rights requests in every civil services. People might be deprived of reaching humanely opportunities when the demands aren't satisfied or carried out. In this research staffs' attitude which is one of the developed social work politics that developed about senescence term of institution care service models in nursing home is researched as discriminative treatment. According to the research data's results it has been determined that living with an elderly person at home and gender factor affect being in discriminatory treatment. These discriminatory treatments are mostly encountered to limit of the elderly person's life.