Postrenal akut böbrek hasarı olup nefrostomi uygulanan hastalarda meydana gelen komplikasyonların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 699784
  2. Yazar: SULTAN CANSU ALAKUŞ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TURGUTALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Postrenal akut böbrek hasarı, böbrek yetmezliği nedenleri içerisinde geri döndürülebilir nedenlerden olması ile özellik arz eder. Postrenal obstrüksiyonlarda tedavide perkütan nefrostomi uygulaması önemli bir yer tutmaktadır. Tez çalışmamızda postrenal akut böbrek hasarı olup perkütan nefrostomi uygulanan hastalarda komplikasyonların morbidite ve mortaliteye olan etkisinin araştırılmasını amaçladık. Kliniğimize son 10 yılda başvuran postrenal akut böbrek hasarı nedeni ile perkütan nefrostomi uygulanan hastalar tespit edildi ve sistem üzerinden hastaların bilgileri tarandı. Dışlama kriterleri ile hastalar ayrıldıktan sonra çalışmaya 261 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri tespit edildi, etiyolojik nedenler belirlendi. Bu hastaların işlem öncesi, 1. hafta ve 6. ay laboratuvar değerleri kaydedildi. İşlem komplikasyonları, yatış süreleri, sonlanımları incelendi ve kayıt altına alındı. Çalışmaya alınan 261 hastanın ortalama yaşı 58,6 olup, 169 erkek ve 62 kadın hasta idi. Hastaların %58,5'inde (n=152) malignite etiyolojik nedenler arasında en sık neden olarak saptandı. Etiyolojide malignite olmasının mortalite üzerine olumsuz etkisinin olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Postrenal acute kidney injury is characterized by the fact that it is reversible among the causes of kidney failure. Percutaneous nephrostomy treatment has an important place in the treatment of postrenal obstructions with its high success rate. In our study, we aimed to investigate the effects of complications on morbidity and mortality in patients with postrenal kidney injury who underwent nephrostomy. In our clinic, patients who underwent nephrostomy due to postrenal acute kidney injury in the last 10 years were identified and the information of the patients was scanned through the system. After excluding patients with exclusion criteria, 261 patients were included in the study. The demographic characteristics of the patients were determined, the etiological reasons were determined, the laboratory values of these patients before the procedure, at the 1st week and at the 6th month were recorded. Malignancy was found to be the most common etiological cause in 58,5% (n=152) of the patients. It was determined that the presence of malignancy in the etiology had a negative effect on mortality (p0,05).