Anormal uterin kanaması olan perimenopozal dönemdeki olgularda uterin kavitenin sonohisterografi ile incelenmesi
Evaluation of the uterine cavity with sonohysterography in perimenopausal cases with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 69980
  2. Yazar: BÜLENT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı anormal uterin kanaması olan perimenopozal dönemdeki kadınlarda, endometrial, submukozal ve intrakaviter lezyonların tanısında SHG'nin değerini saptamaktır. Anormal uterin kanaması olan perimenopozal dönemdeki 117 olgu ilk önce TV US ile değerlendirildi. Endometriumu kalın izlenen veya endometriumu iyi tanımlanamayan 77 olguda SHG uygulandı. Endometrial kaviteye direkt TV US görüntüleme altında steril SF enjekte edildi. Polip veya myom mevcudiyeti ve ön ve arka endometrial duvar kalınlıkları incelendi. 22 olguda polipoid lezyon vardı ve bu olgularda histeroskopik rezeksiyon uygulandı. Patoloji raporları 21 olguda polip tanısını doğruladı ve bir olguda myom sonucu çıktı. 20 olguda patolojik olarak doğrulanan myom mevcuttu. 16 olguda diffüz ya da fokal endometrial kalınlaşma mevcuttu. Biopsi sonucunda onunda atipi görülmeyen basit hiperplazi, birinde atipi görülmeyen kompleks hiperplazi, birinde atipik hiperplazi, ikisinde endometrium kanseri ve ikisinde proliferatif endometrium (normal) geldi. Bir olguda servikal stenoz dolayısıyla SHG uygulanamadı. SHG iyotlu kontrast madde ve iyonize radyasyon kullanımını gerektirmeyen, olgular tarafından iyi tolere edilen, intrakaviter, endometrial ve submukozal lezyonların ayırımına olanak sağlayan basit ve yüksek doğruluğa sahip bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE UTERINE CAVITY WITH SONOHYSTEROGRAPHY IN PERIMENOPAUSAL CASES WITH ABNORMAL UTERINE BLEEDING The purpose of this study was to assess the value of Sonohysterography (SHG) in the diagnosis of endometrial, submucosal and intracavitary lesions in perimenopausal women with abnormal uterine bleeding. One hundred seventeen perimenopausal cases with abnormal uterine bleeding were evaluated by Transvajinal Ultrasonography (TV US). Seventy seven cases which had an increased endometrial thickness or a poorly defined endometrium underwent SHG. Sterile saline solution was injected into the endometrial cavity under direct transvajinal sonographic visualization. The presence of polyps or myomas and the anterior and posterior endometrial thickness was assessed. Twenty two cases had polypoid lesions and these cases underwent hysteroscopic rezection. The pathology reports confirmed polyp in 21 cases and revealed myom in one case. Twenty cases had myomas which were confirmed pathologically in all. Sixteen cases had globally or focally thickened endometrium. Biopsy revealed simple hyperplasia without atypia in 10 cases, complex hyperplasia without atypia in one case, atypic hyperplasia in one case, endometrial cancer in 2 cases and proliferative endometrium (normal) in 2 cases. SHG can not be performed in one case due to servical stenosis. It's concluded that SHG is a simple, highly accurate and well tolaretad method which allows differentiation of intracavitary, endometrial and submucosal lesions without the use of iodinated contrast agent and ionizing radiation. 50