Understanding the concept of locality in architecture in the 21st century: Mapping contemporary architecture in Turkey
21. yüzyılda mimarlıkta yerellik kavramını anlamak: Çağdaş Türkiye mimarlığını konumlandırmak
  1. Tez No: 699801
  2. Yazar: HÜSEYİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mimari üretim ile onun bağlamsal referansları arasındaki ilişki, mimarlık eleştirisinde her zaman önemli bir araştırma ve tartışma zemini olmuştur. Yerellik kavramı, mimari tasarımın bağlamsal yönünü ve mimari üretimde yerin önemini temsil etmektedir. Bağlamsal belirleyicilerin ele alınması ve yerellik kavramının anlaşılması, zamansal ve mekânsal değişimlere bağlı olarak önemli farklılıklar gösterebilir. 21. yüzyılda, yerelliğin mimari üretimdeki önemi ve etkisi sosyo-kültürel, ekolojik ve teknolojik dönüşümlerin yanı sıra küreselleşmenin çeşitli dinamiklerine bağlı olarak değişmiştir. Bu tez, 21. yüzyılda yerellik kavramının değişen anlamını, ve mimarlıkta yer ve bağlamsal belirleyicilerin ele alınışındaki dönüşümleri anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma yerellik üzerine söylemi bulunan ilgili akımları, tartışmaları ve kavramları, ve mimarlık bağlamında meydana gelen ve yerelliğin anlaşılmasını etkileyen mevcut dönüşümleri incelemektedir. Bir alan çalışması olarak, Türkiye'de 2000 yılı sonrasında inşa edilen seçili örnekler üzerinden çağdaş mimarlıkta yerelliğin önemi incelenmektedir. Bu tez bir sonuç olarak ise, mimarlıkta yerellik kavramının değişen anlamı hakkında bir çerçeve oluşturmayı, ve çağdaş mimarlıkta yerelliğin temsiline ilişkin kavramların çeşitliliğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between architectural production and its contextual references has always been a significant ground of research and discussion in architectural criticism. The concept of locality represents the contextual aspect of architectural design and significance of place in architectural production. Consideration of contextual determinants and understanding the concept of locality may show significant differences within temporal and spatial changes. In the 21st century, the significance and impact of locality in architectural production had been altered depending upon socio-cultural, ecological, and technological transformations as well as various dynamics of globalization. This thesis aims to understand the altered concept of locality in the 21st century and the present transformations in consideration of place and contextual determinants in architecture. In this context, this study seeks to understand the related movements, debates and concepts that have a discourse on locality, and the present transformations that take place in the context of architecture and affect the understanding of locality. As a case study, the significance of locality in contemporary architecture is evaluated through selected examples realized after 2000 in Turkey. As an outcome, the thesis aims to create a framework about the altered understanding of locality in architecture, and to illustrate the diversity of concepts related to the representation of locality in contemporary architecture.