Ailede maddi değerler ve ailede güven ilişkisinin incelenmesi
Examination of financial values in the family and trust relationship in the family
  1. Tez No: 699805
  2. Yazar: NURAY ERKOÇ ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Aile üyelerinin ilişkilerde doyum sağlaması, kendilerini ailelerine ait hissetmesi, ailelerinin bir parçası olarak görmeleri, diğer aile üyeleri tarafından önemsenmeleri, aile içinde değer görmeleri ve oldukları gibi kabul edilmeleri, aile üyeleriyle içten ve samimi bir ilişki kurmaları, aile üyeleri tarafından destek görmeleri ve kendilerini ailelerinin bir üyesi oldukları için şanslı görmeleri gibi unsurlar aile üyeleri arasında sosyal güvenin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Aile üyelerinin maddi değerlere daha fazla önem vermesi, lüks yaşama özenmeleri ve sosyal medyanın da etkisiyle materyal değerlere sahip olma yönünde çaba harcama eğilimlerinin son yıllarda giderek arttığı gözlenmektedir. Bu tür değerler kısa vadede doyum ve haz sağlasa da belli bir süre sonra bağların zayıflaması ve aile üyelerinin güven hislerini zedelemesi gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Araştırmanın amacı, ailede maddi değerlere verilen önem ile ailede sosyal güven arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, yaşları 18 ile 66 (ort: 28,01) arasında değişen 593'ü kadın, 283'ü erkek olan toplam 876 birey üzerinde yürütülmüştür. Ailede Maddi Değerler Ölçeği ve Ailede Sosyal Güven Ölçeği 5'li Likert tipi bir derecelendirmeye sahiptir. Yüksek puanlar yüksek düzeyde ailenin maddi değerlere verdiği önemi ve ailede sosyal güvene verilen önemi göstermektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bireylerin ailede güven düzeylerinin parametrik veya parametrik olmayan testlere uygunluğu için normallik testi olan Kolmogorov-Smirnov analizi uygulanmıştır. İki Grup Arasındaki Farkın Anlamlılık Testi olan“Bonferonni düzeltmeli Mann-Whitney U”testi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of social trust among family members is contributed by factors; such as satisfaction of family members in a relationship, feeling belong to family and part of the family, cared for by other family members, be valued and accepted as they are in the family, establish a sincere and cordial relationship with family members, support from the family member and they consider themselves lucky to be a member of their family, etc. It has been observed that the tendency of family members to give more interest to financial values, to emulate a luxurious life, and to make an effort to have financial values with the effect of social media has been increasing in recent years. Although such tendencies provide satisfaction and pleasure in the short term, they may cause negative consequences as weakening of family bonds and damaging the sense of trust of family members after a certain period. The base hypothesis of the research is to examine the relationship between the importance given to financial values in the family and social trust in the family in terms of equal variables. The research was conducted on 876 individuals (593 females and 283 males) aged between 18 and 66 (avg: 28.01). The scale of financial values in family and scale of Social Trust in Family; have a 5-point Likert-type rating. High scores indicate a high level of importance given by the Family to Financial Values and the importance given by Social Trust in the Family. Kolmogorov-Smirnov analysis, which is a normality test, was used to determine the relevance of individuals' family trust levels with parametric and nonparametric tests. The“ Bonferonni should correct Mann-Whitney U”test technique, the Test of Significance Between Two Groups, was used.