Doğumsal kalp anomalilerinde aydınlatılmış onam
- Tez No: 699806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tıbbi müdahale, kişinin sağlığını korumak, var olan sağlığını sürdürmek ve hastalık halinde tekrar sağlığına kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılan girişimler olarak değerlendirilebilir. Teşhis, tedavi ya da korumaya yönelik olarak yapılan müdahalelerin hem özel hukuk hem de ceza hukuku bakımından uygunluğu için kişinin rızası gerekmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde tıbbi müdahale kavramı, ikinci bölümünde aydınlatılmış onam, aydınlatma ve rıza kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise, doğumsal kalp anomalileri nedeniyle yapılacak tıbbi müdahalelerde ilgili çocuk hastaların ve ebeveynlerinin bilgilendirilmesi, aydınlatılması ve aydınlatma sonrası tıbbi müdahale için rıza vermeleri süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical intervention can be considered as the attempts made to protect the health of the person, to maintain the existing health and to ensure that he/she regains his/her health in case of illness. The consent of the person is required for the appropriateness of the interventions for diagnosis, treatment or protection in terms of both private law and criminal law. In the first part of our study, the concept of medical intervention, and in the second part, the concepts of informed consent, disclosure and consent are discussed. In the third part, the process of informing, enlightening and giving consent for the medical intervention after the clarification of the child patients and their parents in the medical interventions due to congenital heart anomalies are examined.