Tasarruflar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between savings end economic growth: The example of Turkey
  1. Tez No: 699823
  2. Yazar: VEFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı Türkiye ekonomisinde tasarruf ve büyüme arasında bir ilişki var mı, varsa bu ilişkinin yönünü belirlemeye yönelik bir çalışmada bulunmak. Tezin ilk ve ikinci bölümünde teorik çalışmaya yer verilmiş son bölümde ise Türkiye'nin 1960 ve 2020 yıllarına ait tasarruf oranları ve büyüme verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to see whether there is a relationship between saving and growth in the Turkish economy and if there is, to figure out which direction that relationship is going. The theoretical work is presented in the first seconds part of the thesis, and in last part , Panel Statistics Analysis is performed utilizing Turkey's savings rates and growth data for the years 1960 to 2020.