Çocuklar için felsefe eğitimi programı 3. sınıf uygulaması: Bir eylem araştırması
Implementation of philosophy for children curriculum in the third grade students: An action research
  1. Tez No: 699844
  2. Yazar: ASLIHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, çocuklar için felsefe eğitimi programının ilkokul 3. Sınıf öğrencileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çocuklar için felsefe kavramı Lipman ve Sharp tarafından ortaya çıkarılmış ve daha sonra bir düşünme eğitimi olarak çocuklar için felsefe programı haline getirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde bulunan bir özel okulun 3. Sınıf düzeyinde öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci ve öğretmen görüşme formları, gözlem formları, video kayıt analizleri ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. İçerik analizi MAXQDA 2020 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Çocuklar İçin Felsefe dersi alan öğrencilerin soru sorma becerileri, eleştirel, yaratıcı ve özenli düşünme becerilerine olumlu gelişim gösterdikleri gözlemlenmiştir. Bununla beraber öğrencilerin Çocuklar İçin Felsefe dersine yönelik fikir ve düşüncelerinin de pozitif yönde olduğu, dersten keyif aldıkları görülmüştür. Öğretmen ve veli görüşlerinin de aynı paralelde olduğu, yapılan görüşmelerde diğer derslerdeki başarıya da olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Buradan yola çıkarak, programın farklı sınıf düzeyleri ve farklı ders içerikleriyle de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the Philosophy Education for Children on the third grade primary school students were examined. The concept of the philosophy for children was proposed by Lipman and Sharp and later turned into a philosophy program for children as a thinking education. The study group of the research consists of 18 third grade students studying in a private school in Istanbul. The action research technique, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. Student and teacher interview forms, observation forms, video recordings and student diaries were used as data collection tools in the study. Content analysis was carried out with the MAXQDA 2020 program. According to the findings obtained from the study, it was observed that the students who took the Philosophy for Children course showed positive development in their skills of asking questions, questioning, and critical, creative and attentive thinking. In addition, it was observed that the students' ideas and thoughts about the Philosophy for Children course were also positive and they enjoyed the lesson. It was determined that the opinions of the teachers and parents were in the same parallel with results obtained from students. In addition, it has been observed that participating in the Philosophy for Children course has a positive effect on the success of the students in other courses. Based on this, it is suggested that the program should be implemented with different grade levels and different course contents.