Türkiye'de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine sağlanan vergisel teşviklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of tax incentives provided to research and development (R&D) activities in Turkey
  1. Tez No: 699845
  2. Yazar: HAKAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Küreselleşme sürecinde yaşanan yoğun rekabet ortamında önem kazanan unsurlardan birisi de bilim ve teknoloji olmuştur. Teknolojik ilerlemenin ve bilimin kaynağını ise Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri oluşturmaktadır. Hem ekonomi teorisi hem de bilim adamları tarafından yapılan çeşitli araştırmalar ekonomik büyümede Ar-Ge faaliyetlerinin önemini ortaya koymaktadır. Ar-Ge faaliyeti ülkelerin büyümesi ve kalkınması için bu derece önemli olmasına rağmen yine de yeterli düzeyde gerçekleşmemektedir. Ar-Ge faaliyetlerinin gerekli olan düzeyde yapılamamasının altında ise piyasa başarısızlığı denen olgu yatmaktadır. Piyasa başarısızlığı ise ekonomide devletin piyasaya müdahalesinin gerekçesini oluşturmaktadır. Birçok ülkede Ar-Ge faaliyetini özendirmek amacıyla Ar-Ge yatırımlarına yönelik çeşitli teşvikler uygulamaktadır. Bu teşviklerin başında vergisel teşvikler gelmektedir. Vergisel teşvikler ise son zamanlarda ülkemiz başta olmak üzere birçok ülke tarafından sıklıkla başvurulan araçlar arasında yer almaktadır. Tez çalışmasında ülkemizde Ar-Ge faaliyetine sağlanan vergisel teşvikler incelenmektedir. Çalışmada, Ar-Ge faaliyetine sağlanan bu teşvik unsurlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Elde edilen bulgulara göre, sistemdeki aksaklıklar belirlenerek bu aksaklıkların giderilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the factors that has gained importance in a highly competitive environment experienced in the process of globalization has also science and technology. Research and Development (R & D) activities constitute the source of the technological progress and scientific.Both economic theory as well as various research conducted by scientists reveals the importance of R & D activities in economic growth. R & D activities for the growth and development of the country, although this is a very important realization is still sufficient. R & D activities carried out under the required level lies in the so-called market failure patients.The market failure is the justification of state intervention in the market economy. Incentives for R & D investment in order to promote R & D activities in many countries apply. One of these incentives are also tax incentives. Tax incentives,especially in our country, is often used to increase their R & D activities by many countries recently. In this thesis, firstly in our country provided tax incentives for private sector R & D activities have been examined theoretically. The study is aimed to evaluate the incentives provided to R & D activities. According to the findings, any deficiencies in the system had been identified and solutions for these deficiencies are offered.