Avrupa Birliği'nde AR-GE'lere sağlanan vergisel teşvikler ve Türkiye uygulaması
The Tax incentives for resource and development activity in European Union and Turkish case
  1. Tez No: 189751
  2. Yazar: GÜRAY YEŞİLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüzde toplumlar iktisadi gelişmelerini sürdürebilmek, var olan gelişmişlikseviyesini korumak ve devam ettirebilmek için önemli ölçüde insana, bilgiye ve tekno-lojiye yatırım yapmaktadır. Çünkü ekonomik gelişmenin dinamiğini büyük ölçüde tek-nolojik gelişmeler, eğitim, kültür gibi beşeri sermaye kaynakları oluşturmaktadır. Buyönü itibariyle bir çok toplum dengeli bir biçimde daha ileri gidebilmek için araştırmave geliştirme alanında büyük çabalar göstermektedir. Globalleşme çağında ülkeler eko-nomik liberalizasyon süreci nedeniyle piyasaların büyük ölçüde serbestleştirilmesi neti-cesinde oldukça yüksek derecede ekonomik rekabet sorunu ile karşı karşıya kalmakta-dır.Özellikle bölgeler ve üye ülkeler arasındaki en iyi araştırma politikaları-nın(bilimsel çalışmalara yönelik kamusal destekler, iş dünyası araştırma destekleri, eği-tim sistemleri ve finansal kurumların bilimsel çalışmalara yönelik destekleri) altı çizilensüreçlerinin analizinde araştırma projelerine yönelik en iyi uygulamaların bilinmesi,gerek üye ülkeler gerekse toplum açısından büyük önem taşımaktadır. Nitekim ulusalaraştırma politikalarının geliştirilmesinin ötesinde ortak bir araştırma geliştirme politi-kasının oluşturulması ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve ortak projelere fonsağlama ihtiyacını doğurmaktadır. Bu ülkelerin bilim ve Ar-Ge politikalarını birbirleri-ne açmak ve bencmarking politikalarını geliştirmek yoluyla sağlanabilmektedir.Avrupa Birliği'nde araştırma geliştirme çalışmaları önemli ölçüde ulusal araştırmapolitikalarının uzantısı olarak ortak bir Araştırma yaratmaya yönelik çabaları içermek-tedir. Ar-Ge çalışmalarına yönelik çabalar hem dünyadaki gelişme süreçlerinin ardındakalmamak için hem de öğrenme sürecine ilişkin fırsatlar yaratılması ve bu fırsatların daticarileştirilmesine yönelik yeni innovasyon programlarını içermektedir. Ar-Ge çalışma-ları iki açıdan değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bunlardan ilki, araştırma ve geliştir-me çalışmalarının analitik metedolojik çalışmaları, diğeri ise Ar-Ge faaliyetlerine yöne-lik desteklerin ekonomik sonuçlarının ölçülmesine yönelik faaliyetleri içermektedir. Ar-Ge faaliyetlerine yönelik en iyi sonucu gösteren ve ticarileştirilen uygulamaların destek-lenmesi, göstergelerin analiz edilmesi ve sonuçlarının ölçülerek en iyi sonuçların alın-ması önem taşımaktadır.vvi
Özet (Çeviri)
At recent times, societies invest on people, technological progress, and educationfor the purpose of sustaining economic development. Because technological progress,culture and education are basic elements of economic development. Thus, manysocieties make researh and progress activities to force the society to beter ways.It is import to analyze the difference of research and innovation subjects betweencountries. Beyond the national researh politices to have common research anddevelopment policies occurs the needs of development relations between countries andfunding common projects. Thiss will be happen with the countries research anddevelopment policies? transparency and progressing the benchmarking politices.Research and development policies in European Union are especially are to havecommon researh policies with the following of national researh policies. The efforts ofresearch and progress activities are both not to be out development process of the worldand to have new opportunities of education and commercialization of theseopportunities. The researh and progress activities will be evaluated in two ways. Theinitial one is the analytical and methodological works of researh and progress? activitiesand the latter one is the supports of researh and progress activities? economical resultsand their measurement. It is important to support the best and most commercializationresults of researh and progress activities, to analyze the indicators and the have the bestresults.vii