Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
The legal li̇abi̇li̇ty of members of board of di̇rectors of the joi̇nt-stock company
  1. Tez No: 480260
  2. Yazar: DUYGU OKTAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın birinci bölümünde anonim şirketlerde yönetim kurulu kavramı ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu düzenlemeleri doğrultusunda yönetim kurulunun oluşumu, üyelerin nitelikleri, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde anonim şirketlerde yönetim kurulunun hukuki sorumluluğu konusu değerlendirecektir. Hukuki Sorumluluk doğuran hallere öncelikle tek tek ve ayrıca genel hükümler çerçevesinde değinilecektir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna ilişkin ortak hükümler incelenecektir. Birlikte sorumluluk kavramı, sorumluluk sigortası, yönetim kurulu üyelerinin ibrası üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our thesis firstly we will discuss the term board of directors of joint-stock company; then organizing of the member of board and qualifications, rights, duties, competences of board members under the 6102 numbered Turkish Commercial Code. In the second chapter, we will consider the legal liability of members of board of directors of the joint-stock company. First of all we will evaluate the situations that caused legal liability of members of board of directors one by one, then, under general provisions. In the last chapter, general provisions about legal liability of members of board of directors under the 6102 numbered Turkish Commercial Code will be disscussed.