'Inside outsiderK:' Comparing state policies towards citizens of Palestinian and kurdish descent in İsrael and Turkey
'İçerideki dışarıdakiler:' İsrail ve Türkiye'de Filistin ve Kürt kökenli vatandaşlara yönelik devlet politikalarının bir karşılaştırması
  1. Tez No: 699855
  2. Yazar: ZELİHA ASLI ELİTSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
İsrail ve Türkiye ulusal çoğunluk ve etnik azınlık arasındaki temel siyasi ayrışmanın etnisite kaynaklı olması sebebiyle etnik olarak bölünmüş toplumlar olarak kabul edilmektedirler. İsrail ve Türkiye ulus devletlerinin oluşumu, bu ülkelerdeki en büyük etnik ve dilsel azınlığı oluşturan Filistinlilerin ve Kürtlerin eş zamanlı olarak“azınlıklaştırılmasına”yol açmıştır. Yahudiliği devletin temel ve vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul eden İsrail, Filistinli vatandaşlarını ana akım İsrail ulusal kimliğine asimile etmeye hiçbir zaman teşebbüs etmemişken, Türkiye Kürt vatandaşlarına yönelik sınırlı bir başarıya ulaşan asimilasyon politikaları uygulamıştır. Her ne kadar iki ülke etnik çeşitlilikleri yönetmekte farklı yöntemler uygulasa da Yahudi ve Türk münhasır devlet kimliklerini muhafaza ederek Filistinli ve Kürt azınlıkları siyasi ve ekonomik güçten dışlama konusunda benzeşmişlerdir. Özellikle son yıllarda, her iki ülkede de Yahudi ve Türk çoğunluk ile eşit muameleye tabi tutulmak isteyen Filistinli ve Kürt azınlıkların siyasi talepleri ön plandadır. Bu talepler müşterek haklara sahip ulusal bir azınlık olarak statülerinin tanınması ve siyasal sisteme etkin bir şekilde katılım gibi bazı ortak unsurlara sahiptir. Ancak bu gruplara tam vatandaşlık haklarının verilmesi İsrail'de Yahudi egemenliğinin zayıflaması, Türkiye'de ise ülkenin bölünmesi endişeleri nedeniyle sorgulanmaktadır. Bu durum, vatandaşlarını sınır ötesi etnik akraba gruplarından ayırt etmeyen ve onları Yahudi ve Türk egemenliğini tehdit eden ulus-ötesi toplumun bir parçası olarak gören İsrail ve Türkiye'de Filistin ve Kürt asıllı vatandaşların“içerideki dışarıdakilere”dönüşmelerine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Israel and Turkey have been regarded as ethnically divided societies where ethnicity represented a fundamental political cleavage between a national majority and ethnic minority. The formation of Israeli and Turkish nation-states simultaneously led to the“minoritization”of those Palestinians and Kurds who constituted the biggest ethnic and linguistic minority by a wide margin in their respective countries. While Israel never considered assimilating its Palestinian citizens into mainstream Israeli national identity, considering Jewishness as its essential and indispensable element, Turkey engaged in assimilation policies vis-à-vis its Kurdish citizens, which met with limited success. Although the two countries applied different methods of ethnic diversity management, they have converged in maintaining exclusive state identities, Jewish and Turkish, and excluded their Palestinian and Kurdish minorities from political and economic power. Especially in recent decades, both states have been challenged by their Palestinian and Kurdish minorities seeking equal treatment with the Jewish and Turkish majority. Minority demands share common elements: the recognition of their status as a national minority entitled to collective rights and effective inclusion into the political system. However, awarding full citizenship rights has been questioned on accounts of Jewish sovereignty dilution fears in Israel and Kurdish self-determination and partition in Turkey. Failing to distinguish their citizens from their trans-border ethnic kin groups and viewing them as part of trans-national community threatening Israeli and Turkish sovereignty, Israel's citizens of Palestinian descent and Turkey's citizens of Kurdish descent have been turned into“inside outsiders.”