Gri madde heterotopilerinde anatomik lokalizasyon, klinik, elektrofizyolojik bulgular ile interiktal FDG PET/MR bulgularının incelenmesi
Analysis of anatomical localization, clinical, electrophysiological findings and interictal FDG pet/MRI findings in gray matter heterotopias
  1. Tez No: 699859
  2. Yazar: CEREN ALİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER NAZ YENİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaçlar Çalışmamızda heterotopi ve epilepsisi olan hastalarda hibrit FDG pozitron emisyon tomografi/manyetik rezonans görüntülemenin (PET/MR) epileptojenik alanın noninvaziv olarak öngörülmesine ve stereo-elektroensefalografi (SEEG) öncesi elektrotların yerlerinin belirlenmesine katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Epilepsi polikliniğimize 1989-2020 yılları arasında başvuran 9742 hasta retrospektif olarak incelendi. Heterotopisi olan ve FDG PET/MR yapılmış 30 hasta çalışmaya alındı. Varsa iktal, yoksa interiktal EEG ve semiyoloji bilgileri değerlendirilerek olası epileptojenik alan (OEA) belirlendi. PET/MR'da korteks hipometabolizması ve heterotopilerdeki hipometabolik görünüm kaydedildi. Belirlenen OEA'nın PET/MR bulgularıyla ilişkisi incelendi. Bulgular Hastaların tümüne interiktal, 11 hastaya (%36.66) ise iktal EEG yapılmıştı. OEA 18 hastada (%60) belirlendi, 4 hastada (%13.33) iki hemisferde aynı bölgelere lokalize edildi; ancak lateralizasyon yapılamadı. Sekiz hastada (%26.66) ise belirlenemedi. PET/MR'da 20'si unilateral olmak üzere, 22 hastada (%73.33) korteks hipometabolizması saptandı. Bu hastaların %90'ında hipometabolik alan heterotopiyi çevreleyen korteksi içermekteydi. Korteks hipometabolizması olan 22 hastanın 17'sinde (%77.27) OEA da belirlenebilmişti ve bu hastaların tümünde hipometabolizma OEA'yı da içerdiğinden EEG-semiyoloji ve PET/MR bulguları uyumluydu. PET/MR'da korteks hipometabolizması saptanmayan hastaların %50'sinde ise heterotopide unilateral hipometabolizma saptandı. Sonuç Çalışmamız, heterotopili epilepsi hastalarında SEEG'de heterotopiyle birlikte çevreleyen kortekse de elektrot yerleştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Sadece korteks hipometabolizması değerlendirmesiyle OEA'nın hemisfer lateralizasyonu yapılamadığında heterotopi metabolizmasının değerlendirmesi ek katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim This study aimed to examine the contribution of FDG positron emission tomography/magnetic resonance imaging (PET/MRI) to the non-invasive prediction of epileptogenic zone and determination of electrode locations before stereoelectroencephalography (SEEG) in patients with heterotopia and epilepsy. Material and Method A total of 9742 patients admitted to the epilepsy outpatient clinic between 1989 and 2020 were retrospectively analyzed. Thirty patients with heterotopia and FDG PET/MRI were enrolled. Hypothetical epileptogenic zone (HEZ) was determined by evaluating ictal or interictal EEG and the semiology. Cortex hypometabolism and hypometabolic appearance in heterotopies were recorded on PET/MRI. The relationship between HEZ and PET/MRI findings was examined. Results Interictal EEG was performed in all patients, while ictal EEG was available for 11 patients (36.66%). HEZ could be identified in 18 patients (60%), located in the same regions of both hemispheres, yet could not be lateralized in 4 patients, and could not be detected in 8 patients. PET/MRI demonstrated cortex hypometabolism in 22 patients (73.33%), 20 of which were unilateral. The hypometabolic area included the cortex overlying the heterotopia in 90% of these patients. HEZ could be detected in 17 of 22 patients (77.27%) with cortex hypometabolism in whom EEG-semiology and PET/MRI findings were concordant. In 50% of the patients without cortex hypometabolism on PET/MR, unilateral hypometabolism was detected in heterotopia. Conclusion In epilepsy patients with heterotopia, electrodes should be placed in the overlying cortex together with heterotopia in SEEG. When hemisphere lateralization of HEZ cannot be achieved, evaluation of heterotopia metabolism may provide additional information.