Öğrencilerin tarih bilincinin oluşumunda okul ve okul dışı faktörlerin rolünün incelenmesi (Harf inkılabı örneği)
IInvestigation of the role of school and out-school factors on the formation of student's historical consciousness (The case of alphabet reform)
  1. Tez No: 911327
  2. Yazar: SELMA SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Okullarda verilen tarih eğitiminin birçok amacı vardır. Bu amaçlardan biri de öğrencilerde tarih bilinci oluşturmaktır. Bu gayelere ulaşmak için de önemli yatırımlar yapılmaktadır. Ancak tarih bilincinin oluşumunda etkili olan kaynaklardan birisi de okul dışı kaynaklardır. Okul dışı kaynaklar ise öğrencilerin tarih öğrenimine katkıda bulunabilecek veya engelleyebilecek çeşitli unsurları barındırmaktadır. Örneğin; okul dışı kaynaklar, öğrencilere tarihin canlı ve ilgi çekici olduğunu gösterebilirken yanlış veya eksik bilgiler de verebilir. Bu açıdan okul dışı kaynaklar tarihi olayları basitleştirebilir veya çarpıtabilir, tarihsel perspektiften yoksun sunabilir. Bu nedenle, okul dışı kaynakların tarih öğretimine nasıl etki ettiğini belirlemek önemlidir. Yapılacak olan bu çalışmada harf devrimi örneğinden yola çıkılarak bu konunun öğretiminde etkili olan kaynakların neler olduğu ve okulun bu kaynaklar içindeki yerinin ne olduğu tespit edilecektir. Nitel yolla gerçekleştirilecek araştırmada hem öğretmenlerle ve öğrencilerle görüşmeler yapılacak hem de ders kitapları döküman incelemesi yoluyla analiz edilecektir. Araştırma sonucunda okul dışı kaynakların olumlu etkilerinden yararlanmak ve olumsuz etkilerini azaltmak için gerekli önlemler alınabilecektir. Böylelikle tarih eğitiminin iyileştirilmesine, okulun tarih eğitiminin güçlendirilmesindeki rolünün artmasına fayda sağlayacak öneriler geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
History education given in schools has many purposes. One of these aims is to create historical consciousness in students. Significant investments are being made to achieve these goals. However, one of the sources that are effective in the formation of historical consciousness is external sources. Out-of-school resources contain various elements that can contribute or hinder students' history learning. For example; While outside of school sources can show students that history is alive and interesting, they can also provide inaccurate or incomplete information. In this respect, extracurricular sources may simplify or distort historical events and present them without historical perspective. Therefore, it is important to determine how extracurricular resources affect history teaching. In this study, based on the example of the letter revolution, it will be determined what the resources are that are effective in teaching this subject and what the place of the school is among these resources. In the qualitative research, interviews will be conducted with teachers and students, and textbooks will be analyzed through document review. As a result of the research, necessary precautions can be taken to benefit from the positive effects of out-of-school resources and reduce their negative effects. In this way, suggestions will be developed that will help improve history education and increase the role of the school in strengthening history education.