Çocuk hastalarda inmemiş testis cerrahisinde ultrasonografi yardımlı transversus abdominis plan bloğu ve quadratus lumborum bloğunun karşılaştırılması
Comparison of ultrasound assisted transversus abdominis plane block and quadratus lumborum block in undescended testicle surgery in children
- Tez No: 699871
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çocuk hastalarda, tek taraflı inmemiş testis cerrahisinde, transversus abdominis plan (TAP) bloğu ile quadratus lumborum bloğunun (QLB), perioperatif ve postoperatif ağrıya ve analjezik kullanımına olan etkisi ve hasta memnuniyetlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, çift kör, randomize kontrollü olarak dizayn edilen bu çalışmaya, 6 ay-12 yaş arası 90 hasta, ailelerinden onam alındıktan sonra dahil edildi. Entübasyonun ardından cerrahi öncesi, kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek; ultrasonografi (USG) eşliğinde, 45 hastaya QLB, 45 hastaya TAP blok uygulandı. Lokal anestezik olarak her iki gruba da 0,4 ml/kg %0,25 bupivakain kullanıldı. Perioperatif hemodinamik parametreler, remifentanil ihtiyacı, postoperatif derlenme ve servisteki 10, 20, 30. dakika, 1,2, 6. saatteki FLACC (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability) skorları, taburculuk sonrası 16 ve 24. saatteki Wong-Baker skorları, postoperatif ek analjezik ihtiyaçları ve hasta-ebeveyn memnuniyetleri kaydedildi. Bulgular: Perioperatif insizyon sonrası 5. dk hariç tüm zamanlarda; remifentanil ihtiyacı olan hasta sayısının, TAP grubunda anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü. Postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: We aimed to compare the effect of transversus abdominis plane (TAP) block and quadratus lumborum block (QLB) on perioperative and postoperative pain and analgesic use and patient satisfaction in unilateral undescended testicular surgery in pediatric patients. Material and Methods: Ninety patients aged 6 months to 12 years were included in this prospective, double-blind, randomized controlled study, after obtaining consent from their families. After the orotracheal intubation, QLB block was applied to 45 patients and TAP block was applied to 45 patients under ultrasonography (USG) by randomizing with closed envelope method before the surgery. 0,4 ml/kg %0,25 bupivacaine was used as a local anaesthetic for the both groups. Perioperative hemodynamic parameters, need for remifentanyl, the FLACC (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability) scores of the 10th, 20th, 30th minutes, 1th, 2nd hours at postoperative recovery room and 6th hour at inpatient clinic, Wong- Baker scores at 16 and 24th hours after discharge, additional postoperative analgesic needs and patient-parent satisfaction was recorded. Results: At all the times, except the 5th minute of perioperative post-incision, it was observed that the number of patients who needed remifentanyl was significantly higher in the TAP group.