Tc 99m MIBI akciğer ve karaciğer tutulumunun miyokardial iskemi ve sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkisinin son dönem böbrek yetmezliği olan hasta grubunda değerlendirilmesi
Relation of Tc 99m MIBI lung and liver uptade with myocardial ischmeia and left ventricular function in patients ...
  1. Tez No: 69988
  2. Yazar: GÜLAY DURMUŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR BERKARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmada, istirahatte erken dönem ve egzersizde SPECT öncesi belirlenen Tc-99m MIBP nin akciğer ve karaciğer tutulumunu belirleyen indekslerin, akciğer hemodinamisi, ekokardiyografi ile belirlenen sol ventrikül fonksiyonları ve miyokard perfüzyon sintigrafısinden elde edilen verilerle ilişkisinin üremik hasta grubunda değerlendirilmesi amaçlandı. Son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle düzenli diyaliz tedavisi uygulanan 26 hasta (yaş ort. 45.8±14.4y) çalışma grubuna alındı. Hastalara iki gün protokolü ile SPECT Tc-99m MIBI miyokard perfüzyon görüntülemesi yapıldı. Tc-99m MIBP njn akciğer ve karaciğer tutulumunu belirlemek amacıyla; istirahatte Tc-99m MIBI enjeksiyonu takiben 5. dakikada ve dipiridamol ile kardiyak stresi takiben 20. dakikada anteriyor pozisyonda planar görüntüleme yapıldı. Hastaların sol ventriküle ait ölçümleri, sistolik ve diyastolik fonksiyonları istirahatte uygulanan ekokardiografi ile değerlendirildi. İstirahat ve stres görüntülerinden elde edilen Tc-99m MIBI indeksleri ile hemodinamik ve fonksiyonel parametrelerin ilişkisini belirlemek üzere uygulanan regresyon analizinde, istirahat görüntülerinden elde edilen AC/K oranı için ilişki; İstirahatAC/K oranı=0.57+(0.33xE)-(0.001 xlVKZ)-(0.004xEF)-(0.05xisS) (R=0.85, R2=0.73, F=2.46, SH=0.036). İstirahat KC/K oranı=1.27+(0.43xE/A) (R=0.31, R2=0.10, F=2.03, SH=0.52), İstirahat AC/KC oranı=0.344+(0.064xlsS) (R=0.82, R2=0.68, F=12, SH=0.02). DS görüntülerinden elde edilen; DS AC/K oranı= 0.217+(0.001xPGZ) + (3.24x1 05xCO)-(0.026xPKH) (R=0.89, R2=0.79, F=1.82, SH=0.04), DS KC/K oranı=1.96-(0.05xEF)(R=0.86, R2=0.74, F=2.11, SH=0.49), DS AC/KC oranı= 0.21+(0.04xlsS)(R=0.38, R2=0.14, F=0.30, SH=0. 09) olarak belirlendi. Tc-99m MIBI' nin akciğer ve karaciğer tutulum indekslerinin üremik hastalarda, perfüzyona ilave olarak sol ventrikül fonksiyonlarının hakkında bilgi sağlayarak, görüntülemenin klinik değerini artıracağı sonucuna varıldı. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to assess potential pulmonary hemodynamic, myocardial perfusion and left ventricular function determinants of lung and liver uptake (LivHR) of MIBI on immediately after resting first-pass study and 20 minutes after dipyridamole stress testing (DS) in uremic patients. The study cohort consisted of 26 uremic patients (11 men, 15 women; mean age 45.8+1 4.4yr). The resting and DS LHRs-LivHRs were calculated from planar MIBI images. All patients underwent both resting echocardiography examination, Tc-99m MIBI first-pass study (FP), resting and DS MIBI SPECT imaging. Early LHR was obtained immediately after FP and DS-LHR was obtained 20 min after cessation of dipyridamole infusion, LHR values were compered with resting Doppler transmural flow variables and scintigraphic findings. Early (E) LHR (0.37+0.07) was differ from DS-LHR (0.29+0.08) (p=0.0001) and E-LivHR (1.85+0.53) was differ from DS-LivHR (1.50+0.59) (p=0.003). The regression equations for E-LHR; y=0.57+(0.33xE)-(0.001xlVCT)- (0.004xEF)-(0.05xlschemia score), for DS-LHR; y=0.217+(0.001xPTT)+(3.24x1Cr 5xCO)-(0.026xPBV), for E-LivHR; y=1.27+(0.43xE/A), and for DS-LHR; y=1.96- (O.OSxEF). 62These attributes may enable to MIBI lung and liver uptake indices to supplementary information regarding left ventricular function in addition to perfusion from Tc-99m MIBI SPECT imaging in uremic patients. 63