Türkiye'nin siber güvenlik politikaları ve siber saldırıların uluslararası etkileri
Turkey's cyber security policies and the international effects of cyber attacks
- Tez No: 699885
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Siber güvenlik, her geçen gün daha büyük bir soruna dönüşen, yakın sayılabilecek bir geçmişe sahip bir olgudur. Teknolojik gelişmelerin geldiği nokta ve teknoloji kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hem bireysel hem de ulusal bir önem taşımaya başlayan siber güvenlik olgusuna yönelik uluslararası arenada birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Çalışma kapsamında da siber saldırılardan etkilenen ülkeler olmak üzere önde gelen ülkelerin siber güvenlik politikaları ele alınacaktır. Bu amaçla ilk olarak güvenlik, ulusal güvenlik ve siber güvenlik olgularına yer verilecek alt başlıkları ile birlikte bu olgular ele alınacaktır. Bu başlıkların yanı sıra siber saldırı türleri, Türkiye'nin siber güvenlik politikalarına ve uluslararası siber güvenlik yaklaşımları ele alınarak yakın geçmişte yaşanmış saldırılar ve önde gelen ülkelerin siber güvenlik çalışmalarına yer verilecektir. Son olarak sonuç ve öneriler ile birlikte de çalışma tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Cyber security is a phenomenon with a relatively recent history, which is becoming a bigger problem day by day. With the point of technological developments and the wide spread use of technology, many studies are carried out in the international arena on the phenomenon of cyber security, which has started to have both in dividual and national importance. Within the scope of study ,upon leadıng countries, particularly those affected by cyber attacks will be discussed about cyber security policies. For this purpose, first of all, security, national security and cyber security phenomena will be discussed together with their sub-titles. In addition to these topics, types of cyber attacks,Dealt with Turkey's cyber security policies and international cyber security approachment, recent attacks and cyber security studies of leadıng countries will be debated. Finally, the study will be completed with conclusions and recommendations