Sağlık tesisi projeleri bakımından yap-kirala-devret modeli ve finansman sağlayanların müdahale hakkı
Build-lease-transfer model in terms of health facility projects and step-in right of lenders
- Tez No: 699914
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması ile amaçlanan, bir kamu özel işbirliği alt modeli olan yap-kirala-devret modelinin kendine özgü yapısının ortaya konmasıdır. Diğer yandan finansman sağlayanların, yap-kirala-devret modeli ve proje finansmanı ilişkisi kapsamındaki rolü, idare ve proje şirketi ile ilişkileri ve finansman kredisi temini için şart koştukları proje ve finans dokümantasyonunun Türk hukuk sistemine ne şekilde yansıtıldığının detaylı şekilde incelenmesi hedeflenmiştir. Model, sağlık tesisi projelerinin yapımı özelinde incelenmiştir. İlk olarak, yap-kirala-devret modelinin başta yap-işlet-devret modeli olmak üzere diğer kamu özel işbirliği modellerinden ayrılan özellikleri izah edilmiştir. İkinci olarak bu model çatısı altında imzalanan proje sözleşmeleri ve doğrudan anlaşmalar Türk hukuku tahtında detaylı şekilde incelenmiştir. Çalışmamız ile ayrıca, Türk hukukuna tabi proje finansmanı teminatları yap-kirala-devret modeli ve Türk hukuku çerçevesinde ele alınmış, proje finansmanındaki işlevleri ortaya konmuştur. Son olarak, finansman sağlayanların müdahale hakkının Türk hukuk sistemindeki yeri yabancı öğretideki çalışmalar ışığında analiz edilmiş, müdahale hakkı uygulamalarının Türk hukuku kurumları ile ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the unique structure of build-lease-transfer model, which is a sub-model of public-private-partnership. In addition, it is aimed to exeamine the role of the lenders within the scope of the relation between build-lease-transfer model and project finance, their connection with administration and project company and how the project and finance documentation, required for obtaining financial loans, is reflected in the Turkish legal system. The model has been analyzed specifically for the construction of health facility projects. First, explained the features of the build-lease-transfer model which differ from other public-private cooperation models, especially from build-operate-transfer model. Secondly, the project agreements and direct agreements signed under this model are examined in detail under Turkish law. In our study, the project finance guarantees which are subject to Turkish law are handled within the framework of build-lease-transfer model and Turkish law, and their functions in project finance are revealed. Finally, assessed the place of step-in right of the lenders in the Turkish legal system in the light of the studies in foreign doctrine, and discussed the relationship between the step-in right implementations and Turkish law institutions.