DKP ve HRP sacların prizmatik derin çekme işleminde biçimlendirilebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the formatability properties of DKP and HRP sheets in prismatic deep drawing
  1. Tez No: 699913
  2. Yazar: OSMAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında; metalik malzemeler olan sıcak haddelenmiş sac (HRP) ve soğuk haddelenmiş sac (DKP) malzemeler üzerinde, malzemelerin prizmatik derin çekilebilirlik kabiliyetlerini belirlemek amacıyla çeşitli testler gerçekleştirilerek bu kabiliyetlerin farklı tavlama şartları altındaki değişimi gözlemlenmiştir. Farklı şartlardaki tavlama işlemlerinin malzemelere uygulanan test sonuçlarına ve gözlemlerine etkisi, prizmatik derin çekme işlemine tabi tutulmuş malzemeler ile karşılaştırılarak sonuçlar arasındaki ilgili bağıntılar yorumlanmıştır. Tez kapsamında; her iki malzeme üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda, tavlama işleminin prizmatik derin çekilebilirlik yeteneğine avantajlarının veya dezavantajlarının olabileceği belirlenmiştir. Sabit sürelerde gerçekleştirilen farklı sıcaklıklardaki tavlama işlemlerinde, yükselen sıcaklığın; HRP malzeme üzerinde ihtiyaç duyulan prizmatik derin çekme kuvvetini azalttığı, DKP malzeme üzerinde ise prizmatik derin çekme stroğunu arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various tests were carried out on metallic materials, hot rolled sheet (HRP) and cold rolled sheet (DKP) in order to determine the prismatic deep drawing capabilities of the materials and the variation of these capabilities under different annealing conditions. The effects of annealing processes under different conditions on the test results and observations applied to the materials were compared with the materials subjected to the prismatic deep drawing process, and the relevant relations between the results were interpreted. Within the scope of the thesis; in the studies carried out on both materials, it has been determined that the annealing process may have advantages or disadvantages to the prismatic deep drawability ability. In the annealing processes at different temperatures performed at fixed times, the rising temperature; It has been determined that it reduces the prismatic deep drawing force needed on HRP material, and increases the prismatic deep drawing stroke on DKP material.