İslâm hukukunda fâsid evlilik ve hükümleri
Fasid marriage and it's provisions in Islamic law
  1. Tez No: 699915
  2. Yazar: RABİA BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İslâm Âile hukukunda Hanefî mezhebinin görüşleri etrafında şekillenen fesâd kavramı bu tezde evlilikler kapsamında ele alınmıştır. Hiçbir sonuç bağlanmayan bâtıl nikâhların aksine fâsid nikâhların taraflar üzerinde sorumlukları bulunmaktadır. Çalışma ile bu sorumlulukları barındıran fâsid nikâhların şartlarına, hükümlerine ve sonuçlarına yer verilmiştir. Tarafların biri için yükümlülük, diğeri için hak ifade eden bu sorumluluklar bir çok mağduriyetin önüne geçmektedir. Bu nedenle konu eşler ve çocuk açısından incelenmiştir. Çalışma sırasında fâsid kavramını teorik olarak kabul etmeyen Cumhûr ulemânın pratikte bu kavramdan faydalandıkları ve benzer hükümler verdikleri tesbit edilmiştir. Aynı zamanda Medenî Hukuktaki geçersiz evlilik akidleri ile de günümüz hukukunun İslâm hukukundan etkilendiği noktalar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of fesad, which is formed around the views of the Hanafi sect in Islamic family law, is discussed within the scope of marriages in this study. Contrary to false marriages, which have no results, vicious marriages have responsibilities on the parties. With this study, the conditions, provisions and results of vicious marriages that contain these responsibilities were included. These responsibilities, which represent an obligation for one of the parties and a right for the other, prevent many grievances. For this reason, the subject was examined in terms of spouses and children. During the study, it was determined that the Cumhur ulama, who did not accept the concept of fâsid theoretically, made use of this concept in practice and gave similar judgments. In addition to these, invalid marriage contracts in Civil Law were also mentioned and the points where today's law was affected by Islamic law were determined.