Bir Ortodoks ve Rus diplomatın gözüyle Osmanlı ve İslamiyet: Konstantin Nikolayeviç Leontyev
Ottomans and Islam from the perspective of an Orthodox and Russian diplomat: Konstantin Nikolayeviç Leontyev
- Tez No: 699924
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Rus düşünce tarihinin yalnız ve anlaşılmaz şahsiyetlerinden Konstantin Nikolayeviç Leontyev, birçok bağlamda araştırılmaya değer Rus düşünürlerinden birisidir. Gerek Rus düşünce tarihiyle ilgilenen kimselere gerekse Osmanlı Devleti'nin on dokuzuncu yüzyılda kendisini içinde bulduğu konjonktüre ilişkin izlenimler edinmeye istekli kimselere zengin malumatlar tanıyan Konstantin Leontyev, ele aldığı kavramlar ve bu kavramlara karşı durduğu konum itibariyle de dikkat çekici bir isimdir. Bu çalışmada da birçok Osmanlı vilayetinde görevler icra eden Konstantin Leontyev'in gerek bu süreçte gerekse görevi sonrası kendisinde oluşan Osmanlı ve İslamiyet algıları saptanmaya çalışılıp, irdelenmiştir. Diğer bir yandan düşünürün Rus düşünce tarihindeki konumuna dair bir bakış ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Konstantin Nikolayeviç Leontyev one of the lonely and incomprehensible figures in the Russian thought, is one of the Russian thinker worth investigating in many context. Konstantin Leontyev, who provides rich information both to those who are interested in the History of Russian thought and to those who want to eager to get an impression about the conjuncture in which the Ottoman Empire found itself in the 19th century, is a remarkable name in terms of the concepts. In this paper, Ottoman and Islamic perceptions of Konstantin Leontyev, who performed duties in many Ottoman provinces, both in the process and after his duty were tried to be detected and examined. On the other hand, a presentation about the thinker's position in the history of Russian thought is presented.