Topolojik weyl yarımetallerinde uyumlu mükemmel soğurucular
Coherent perfect absorbers in topological weyl semimetals
- Tez No: 699936
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARISAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Optik olarak aktif ve düzlemsel topolojik Weyl yarımetalinin (TWSM) anti-lazerleme davranışı Kerr ve Faraday rotasyonları göz önünde bulundurulmak kaydıyla incelenebilir. Topolojik Weyl yarımetalinin (TWSM) güçlü topolojik karaktere sahip olmasında, Weyl düğümlerinin ve bu düğümlerle alakalı yüzey iletkenliklerinin varlığı temel rolü üstlenir. Malzememize uygun elektromanyetik dalga gönderildiği zaman, Fermi yaylarının oluşmadığı yüzeylere odaklandığımızda Maxwell Denklemlerinin topolojik terimler içerdiği anlaşılmaktadır. Etkin (efektif) kırılma indisinin varlığından ortaya çıkan çift kırılma hadisesi neticesinde iki ayrı anti-lazer modu elde edilmektedir. Transfer matrisimiz yansıma ve geçiş genliklerinin 2x2 matris değerli bileşenlerinden oluşmaktadır ve bu iki boyutlu durum TWSM anti-lazerinin çift modlu karakterini tanımlamaktadır. Anti-lazer sistemimizdeki fiziksel parametreler optimum etkiyi sağlayacak biçimde verilmiştir. Grafik gösterimleriyle desteklenen tezimizdeki gözlem ve tahminlerimiz, TWSM yapısına sahip uyumlu mükemmel soğurucu oluşturmanın teorik ve somut bir yöntemini önerirken; beklentimiz, hesaplamalarımıza dayalı deneysel bir ispatın da gerçekleşebileceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The anti-lasing behavior of the optically active and planar topological Weyl semi-metal (TWSM) can be studied, taking into account Kerr and Faraday rotations. The presence of Weyl nodes and associated surface conductivities play a major role in the strong topological character of the topological Weyl semi-metal (TWSM). When we focus on surfaces where Fermi arcs are not formed when an electromagnetic wave suitable for our material is incident, it is understood that Maxwell's Equations contain topological terms. Two separate anti-laser modes are obtained as a result of the birefringence that occurs due to the presence of an effective (effective) refractive index. Our transfer matrix consists of 2x2 matrix valued components of reflection and transition amplitudes, and this two-dimensional case defines the bimodal character of the TWSM anti-laser. The physical parameters in our anti-laser system are given in a way that ensures optimum effect. While our observations and estimates in our thesis, supported by graphic representations, suggest a theoretical and concrete method of creating a coherent perfect absorber with TWSM structure; our expectation is that an empirical proof based on our calculations can also be realized.