Toplu yapılarda yönetim
Mass building management
  1. Tez No: 699954
  2. Yazar: ÇAĞRI KENDİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kanuni düzenlemeler, Yargıtay içtihatları ve uygulamadaki sorunlar kapsamında, toplu yapılarda yönetim konusu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde toplu yapılar ve toplu yapıların kurulması ile alakalı olarak toplu yapı kavramı, hukuki niteliği ve unsurlarına yer verilmiştir. Devamında, toplu yapılarda vaziyet ve yönetim planlarından bahsedilmiş ve son olarak toplu yapılarda ortak yerler ile ortak giderlere katılma hususu açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yönetim organı olarak kat malikleri kurulları başlığı altında öncelikle toplu yapılarda yer alan kat malikleri ve temsilciler kurulları ile, bu kurullarla alakalı nisaplar ve bu nisaplara uyulmamasının sonuçları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, toplu yapının yürütme organı olan toplu yapı yöneticisi/yönetim kurulu ele alınarak, yöneticilerde aranacak şartlar, görevleri, görev süreleri, hakları ve sorumluluğu konuları açıklandıktan sonra, toplu yapılarda geçici yönetim konusu ele alınmıştır. Son olarak ise toplu yapıların denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mass building management researched within the scope of legal regulations, supreme court's judicial opinions and problems on implementation. First part of this study contains mass buildings and mass building term, legal features and other elements regarding its establishment. Afterwards, layout and management plans in mass buildings are mentioned and lastly, the situation of participation to common costs and common places in mass buildings explained. In the second part of this study, firstly, property owners in mass buildings and board of representatives associated with quorums regarding these boards and consequences from not following those quorums explained under the title of the board of property as an authority. In the third part, mass building manager/ board of management is addressed as executive branch of mass building. After required qualifications of managers, their roles, incumbencies, rights and responsibilities are explained, temporary management in mass buildings is addressed. At the end, auditing on mass buildings is reviewed.