Vatandaşlıktan memurluğa temsil sorunu
The problem of representation from citizenship to civil servant
  1. Tez No: 699955
  2. Yazar: ÜMİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Memur, iki statüyü bünyesinde barındırmaktadır. Birincisi, yaptığı kamu hizmeti nedeniyle memuriyet statüsü iken diğeri devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olduğu için vatandaşlık statüsüdür. Her iki statü devlet kaynaklı olmakla birlikte, memur, kendisinin de içinde bulunduğu vatandaşlara hizmet etmektedir. Bu durumun bir gerilim yaratacağı düşünüldüğünden çalışmanın temel sorusu, iki statünün memur üzerindeki etkisinin ne olduğudur. Bu soruya cevap verebilmek için vatandaşlık, memuriyet ve uygulama olmak üzere üç bölümden oluşan çalışma, vatandaşlığı yasal, minimal, etkin ve dönüşümcü olarak 4 farklı kategoride ele almaktadır. Memuriyet başlığı ise, devletin temsilini içeren temsili kişilik ve bürokrasi ve kamu hizmetini içeren mesleki kişilik olarak iki kategoride toplamaktadır. Uygulama bölümünde, Türkiye'deki dört hizmet sınıfından (Eğitim Hizmetleri Sınıfı, Emniyet Hizmetleri Sınıfı, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı ve Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı) 34 kişiyle yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda, vatandaşlığın minimal ve etkin vatandaşlık arasında olduğu memuriyetin ise güvence, rahatlık ve saygınlık kategorileri içinde değerlendirildiği ve farklı hizmet sınıfları açısından değişiklik gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil servant embodies two statuses. The first is civil servant status due to the public service he/she has done, the second is citizenship status because he/she is bound to the state by citizenship. Although both statuses originate from the state, the civil servant serves the citizens, including himself/herself. Since this situation is thought to create a tension, the main question of the study is what is the effect of the two statuses on the civil servant. In order to answer this question, the study consists of three parts: citizenship, civil servant and practice. Citizenship is embodied in 4 different action categories: legal, minimal, active and transformational citizenship, around the headings of scope, content and depth. Civil service is grouped under two headings as representative personality, which includes the representation of the state, and professional personality, which includes bureaucracy and public service. In the practice part, semi-structured face-to-face interviews were conducted with 34 people from four service classes in Turkey (Education Services Class, Security Services Class, General Administration Services Class and Health and Allied Health Services Class). As a result of these interviews, it has been found that citizenship is between minimal and active citizenship, and civil service is evaluated within the categories of security, comfort and dignity, and varies in terms of different service classes.