COVID-19 sürecinde yaşanan sorunların sağlık çalışanlarına etkileri
The effects of the problems experienced during the COVID-19 process on healthcare personnels
- Tez No: 699968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN VEDAT OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlık çalışanları COVID-19 hastaları ile temas ettiği için diğer meslek gruplarına göre birçok açıdan daha fazla risk altındadır. Bu çalışma COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada İstanbul ilinde 3 özel hastanede görevli 165 sağlık çalışanına pandemi sürecinde kişisel, ekipman, çevre ve aile ile ilgili yaşadıkları sorunlara ilişkin anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiş olup, istatistiksel analizde ki-kare, ANOVA ve t-testi kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde çalışmaya katılanların %66,7'si kadın, %33,3'ü erkek olup, meslek grubu açısından %15,8'i hekim, %44,8'i hemşire ve %39,4'i ise diğer sağlık çalışanlarını oluşturmaktadır. COVID-19 geçiren sağlık çalışanı oranı ise %39,4 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların koruyucu ekipmana, havalandırma vb. sorunlarda üst yönetime ulaşmada % 59.4 sorun yaşamadığı, %28.5'inin fazla mesai yapmadığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman kullanmalarına rağmen COVID-19'a yakalanma ve ailelerine hastalık bulaştırma endişesi yorgunluk uykusuzluk bitkinlik yaşadıkları, Tv/internet ortamında yayınlanan vaka sayılarının endişelerini arttırdığı tespit edilmiştir. COVID19 geçiren katılımcıların tedavi olmayacağı korkusu yaşayan katılımcıların erkeklere oranla kadınlarda daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tedavi boyunca aile yakınlarının endişelerinin (p=0,003) kadınların erkeklere oranla daha fazla etkilediği, arkadaşları tarafından destek (p=0,007)gören sağlık çalışanları olduğu, kadınların erkeklere oranla daha fazla destek gördüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak sağlık yöneticilerinin pandemi risklerine karşı proaktif yaklaşım göstermeleri, ekipman tedariği ve sağlık çalışanlarının endişelerini gidererek sağlıklı çalışma ortamı hazırlamaları konusunda çözümler geliştirmelerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare personnels are at more risk in many ways than other occupational groups because they come into contact with COVID-19 patients. This study was conducted to examine the impact of the COVID-19 pandemic on healthcare personnels. In the research, a questionnaire was applied to 165 health workers working in 3 private hospitals in Istanbul about the problems they experienced regarding personal, equipment, environment and family during the pandemic process. Data were analyzed in SPSS 22.0 program and chi-square, ANOVA and t-test were used in statistical analysis. When the findings are examined, 66.7% of the participants are female, 33.3% are male. In terms of occupational group, 15.8% are physicians, 44.8% nurses and 39.4% other health workers forms. The rate of healthcare personnels who had COVID-19 was determined as 39.4%. It is necessary for participants to have protective equipment, ventilation, etc.. It was determined that 59.4% did not have any problems in reaching the top management, and 28.5% did not work overtime. It has been determined that although healthcare personnels use protective equipment, they experience fatigue, insomnia, fatigue, and the number of cases broadcast on TV/internet increases their concerns. It has been determined that the participants who have COVID19 fear that they will not be treated are more common in women than men. During the treatment, it was determined that the concerns of family relatives (p=0.003) affected women more than men, there were health professionals who were supported by their friends (p=0.007), and women received more support than men. As a result, it was emphasized the importance of health managers to show a proactive approach against pandemic risks, to provide equipment and to develop solutions for preparing a healthy working environment by eliminating the concerns of health workers.