Wikipedia, öğrenci andı ve Ayasofya kararları özelinde ülke itibarının çevrim içi haberler ekseninde değerlendirilmesi
Evaluation of the country's reputation on the axis of online news, in particular Wikipedia, student oath and Hagia Sophia decisions
  1. Tez No: 699973
  2. Yazar: NESTEREN DİLAN ÇAYDAŞİ KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hukuk, Siyasal Bilimler, Public Relations, Law, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmayla Wikipedia, Öğrenci Andı ve Ayasofya hakkında verilen Yüksek Mahkeme kararlarının süreç içerisinde konu olduğu çevrim içi haberler incelenerek yargıya güven ve ülke itibarı ilişkisi değerlendirilmiştir.“Wikipedia, Öğrenci Andı ve Ayasofya Kararları Özelinde Ülke İtibarının Çevrim İçi Haberler Ekseninde Değerlendirilmesi”isimli bu çalışmada içerik analizi kullanılmıştır. I. bölümde hukuk ve Türkiye'deki hukuk sistemine yönelik kavramsal ve temel bilgiler; halkla ilişkiler, itibar, ülke itibarı gibi kavramlar; hukuk, medya, toplum ve ülke itibarı ilişkileri yer almıştır. II. bölümde, çalışmada incelenen Wikipedia, Öğrenci Andı ve Ayasofya hakkında verilen Yüksek Mahkeme kararlarının alındığı süreçlerin öncesi ve sonrası yer almaktadır. Bu karar alma süreçlerini etkileyen tarihsel, siyasal ve toplumsal gelişmelere de yer verilmiştir. III. bölümdeyse, araştırmanın temel unsurlarına ve metodolojisine yönelik başlıklar yer almıştır. Bulgular başlığı altında incelenen çevrim içi haberlere ilişkin oluşturulan kategoriler sonucundaki değerlendirmelere de bu bölümde yer verilmiştir. Türkiye'nin ABD, İngiltere ve Almanya çevrim içi haberlerinde Wikipedia ve Ayasofya kararları insan hakları çerçevesinde konu olmuştur. Bu ülkelerin çevrim içi haberlerinde, ülkeye ve lidere yönelik kötü bir itibar oluşturabilecek tabirlere yer verilmiştir. ABD, İngiltere ve Almanya çevrimiçi haberlerinde“Öğrenci Andı”gündem olmamıştır. Türk gazetelerinin çevrim içi haberlerinde ise, kararlar sıklıkla yargıya güven ekseninde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The study has examined Wikipedia, Student Oath and Hagia Sophia online news and the relationship between trust in the judiciary and country reputation. Content analysis was used in this study titled“Evaluation of the country's reputation on the axis of online news, in particular Wikipedia, student oath and Hagia Sophia decisions”. The first chapter covers conceptual and basic information about the law and the legal system in Turkey; public relations, reputation, country reputation, law, media, society and country reputation relations. Second Chapter, includes the evaluation of the Supreme Court decisions regarding Wikipedia, the Student's Oath and Hagia Sophia before and after the processes. Additionally, Historical, political and social developments that affect these decision-making processes are also included in the chapter. The thirth chapter encompasses headings regarding the basic elements and methodology of the research. Also, the online news was analyzed under the headings of findings where the results are presented in categories. In the USA, UK and Germany online news of Turkey, Wikipedia and Hagia Sophia decisions have been the subject of human rights. In the online news of these countries, some terms can create a bad reputation for the country and the leaders. The“Student Oath”has not been on the agenda in the USA, UK and Germany online news. In the online news of Turkish newspapers, the decisions were frequently placed on the axis of trust in the judiciary.