Yatırımcı ve kumarbaz davranışları arasındaki farklılıkların analizi: NYSE ve NASDAQ örneği
Analysis of differences between investor and gambler behaviors: NYSE and NASDAQ example
  1. Tez No: 699976
  2. Yazar: ŞÜKRÜ MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırım kararlarını teknik analiz kurallarına göre veren yatırımcılarını analiz ederek teknik analizin neden olan kumarbaz davranışını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla yatırımcılar tarafından en çok kullanılan teknik analiz kuralları tek başlarına ve birlikte kullanılarak al- sat sinyalleri oluşturulmuş ve bu sinyallere göre yatırım yapılması durumunda elde edilecek getiriler hesaplanmıştır. Ardından hisse senetleri piyasa değeri ve defter değeri / piyasa değeri oranlarına göre sıralanarak oluşturulan portföy getirileri analiz edilerek, teknik analiz kurallarının yarattığı kumarbaz davranışları tespit edilmiş ve yatırımcıların hangi tür hisse senetlerini nasıl algıladıkları belirlenmiştir. Bu amaçla, Thomson Reuters Eikon veri tabanından yararlanılarak NYSE ve NASDAQ İndekslerinde işlem gören hisse senetlerinin 1980 – 2019 yıllarına ait günlük kapanış fiyatlarından yararlanılmıştır. Çalışmada, yatırımcılar tarafından en sık kullanılan teknik analiz kuralları kullanılarak al – sat sinyalleri oluşturulmuş ve bu sinyallere göre yatırım yapılması durumunda elde edilecek getiriler hesaplanmıştır. Ardından hisse senetleri piyasa değeri ve defter değeri / piyasa değeri oranı gibi kriterlere göre sıralanarak portföyler oluşturulmuş ve portföy performansları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlardan yararlanılarak, yatırımcıların bu hisse senetlerini nasıl algıladıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Finans teorisinde geçerli olan risk ve getiri arasındaki aynı yönlü ilişkinin var olup olmadığı belirlenerek, hisse senetleri“kumar hisse senedi”ve“güvenli hisse senedi”olarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, teknik analiz kurallarının tek başlarına kullanılmasının yatırımcıları kumarbaz davranışına ittiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the differences between investor and gambler behavior by using the returns of the portfolios of investors who make their investment decisions based on technical analysis rules. For this purpose, the Thomson Reuters Eikon database, the daily closing prices of the stocks traded in the NYSE and NASDAQ Indexs for 2019-1980 were used. In the study, buy - sell signals were created by using some technical analysis rules and what would be the returns to be obtained in case of trading according to these signals was calculated. Then, portfolios were created by listing stocks according to criteria such as market value, book to market value ratio, and portfolio performances were measured. Using the results obtained, it has been tried to determine how investors perceive these stocks. The stocks are classified as“gambling stocks”and“blue - chip stocks”by determining whether there is the same directional relationship between risk and return, which is valid in finance theory. The findings show that using technical analysis rules alone pushes investors to gambler behavior.