Büyük Hanlar Döneminde Moğollar arasında İslamiyet
Islam among the Mongols in the Period of the Great Khans
- Tez No: 699993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Temucin, Moğol kabilelerini uzun mücadeleler neticesinde bir araya toplamayı başararak Moğol İmparatorluğu'nu kurmuştur. Kurulan bu imparatorluk bünyesinde pek çok dini ve etnik grupları barındıran Moğollar, İslâmiyet, Hristiyanlık, Yahudilık, Budizm, Taoizm ve Maniheizm ile tanışmışlardır. Cengiz Han ve ardılları bu dinlere siyasetlerinin gereği müsamaha ile yaklaşmışlar, din adamlarına büyük ayrıcalıklar tanımışlardır. Kaynaklar büyük hanları başka dinlere meyletmiş gösterseler de atalarının benimsediği Şaman inancı üzere kalmışlardır. Ancak diğer hanlar döneminde dini inançları, çıkarlarına ve diplomatik ilişkilere göre şekillenmiş, dini hoşgörüleri de bu çerçevede kalmıştır. Cuci soyundan Berke Han'ın, Çağatay Hanlığı'nda Mübarek Şah'ın, İlhanlılarda ise Ahmed Teküder'in Müslüman olması Moğollar arasında İslâm'ın yayılmasına ve bir süre sonra tamamen yerleşmesine imkân sağlamıştır. Bu gelişme İslâm kültür ve medeniyeti dairesine giren Moğolların bulundukları coğrafyada büyük bir dönüşüm geçirmelerine neden olmuştur. Bu yeni durum o zamanların dünyasını derinden etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Temujin managed to gather the Mongolian tribes together as a result of long struggles and established the Mongol Empire. The Mongols, which included many religious and ethnic groups within this established empire, met with Islam, Christianity, Judaism, Buddhism, Taoism and Manichaeism. Genghis Khan and his successors approached these religions with tolerance, as required by their politics, and gave great privileges to the clergy. Although the sources show that the great khans tended to other religions, they remained on the shaman belief adopted by their ancestors. However, during the period of other khans, their religious beliefs were shaped according to their interests and diplomatic relations, and their religious tolerance remained within this framework. The fact that Berke Khan from the Cuci lineage, Mubarak Shah in the Chagatay Khanate and Ahmed Teküder among the Ilkhans became Muslims allowed Islam to spread among the Mongols and to settle completely after a while. This development caused the Mongols, who entered the circle of Islamic culture and civilization, to undergo a great transformation in their geography. This new situation deeply affected the world of that time.