Ortaokul öğrencileri için sürdürülebilir kalkınma eğitimine yönelik bir modül geliştirme çalışması
Developing a module for sustainable development education for middle school students
- Tez No: 699992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerine yönelik tasarlanan sürdürülebilir kalkınma (SK) eğitimine yönelik toplam on modülden oluşan bir öğretim materyali geliştirmek ve etkililiğini test etmektir. Araştırmada, karma araştırma yaklaşımı ve sıralı desen kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın nitel verileri yapılandırılmış öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış öğrenci ve veli mülakatları, nicel verileri ise; araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, kavram haritası ve veli gözlem çizelgeleri kullanılarak toplanmıştır. 2020 yılında başlayan Kovid-19 salgını nedeniyle uygulamalar zoom uygulaması üzerinden çevrim içi olarak yürütülmüştür. SK öğretim modülü toplam dokuz hafta ve on sekiz saat süreyle uygulanmıştır. Çalışma grubunu yedinci sınıfta öğrenim gören 14 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilere akademik başarı testi ve kavram haritası ön, son ve kalıcılık testi olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Nicel veriler bilgisayar destekli veri analiz programlarıyla, nitel veriler ise içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, öğrencilerin akademik başarılarının ve kavramsal gelişimlerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Benzer şekilde araştırmacı tarafından geliştirilen SK öğretim modülü öğrencilerin SK farkındalığını arttırmakla birlikte, uygulamaların hedeflenen davranışları kazandırmada etkili olduğu veli ve öğrenci mülakatlarıyla ortaya konmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda SK öğretim modülünün, söz konusu SK hedeflerini bir bütün olarak kazandırabilmek amacıyla tamamıyla veya bir kısmını kazandırabilmek amacıyla modül bazlı olarak öğretmenler tarafından kullanılabileceğine yönelik geçerli ve güvenilir kanıtlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to develop a teachin material consisting of ten modules on sustainable development (SD) designed for middle school students and test its effectiveness. A mixed research approach and sequential pattern design were used. The qualitative data of the research was collected student diary, researcher diary, semi-structured student and parent interviews, and quantitative data was also collected by using the achievement test, concept map, and parent observation charts developed by the researcher. Due to the covid-19 epidemic that started in 2020, the practices were carried out online through the zoom app. The SD teaching module was applied for a total of nine weeks and eighteen hours. The study group consisted of 14 students studying in the seventh grade. Academic achievement tests and concept maps were applied to the students in the study group three times as pre-test, post-test, and also retention tests. Quantitative data were analyzed with computer-aided data analysis programs, and qualitative data were analyzed through content analysis. As a result of this study, it was concluded that the academic achievement and conceptual development of the students increased. Similarly, the SD teaching module developed by the researcher increased students' SD awareness, and it was demonstrated through parent and student interviews that the practices were effective in gaining the targeted behaviors. In line with these results, valid and reliable evidence has been presented that the SD teaching module can be used by teachers on a module-based basis to gain the aforementioned goals of SD as a whole or in part.