Okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının okul öncesi dönemde yaratıcılığın önemine ve geliştirilmesine yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' and teacher candidates' views on importance and improvement of creativity in the preschool period
- Tez No: 699998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde yaratıcılığın önemi ve yaratıcı düşüncenin geliştirilmesine yönelik okul öncesi öğretmenlerinin ve okul öncesi öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Okul öncesi dönemde yaratıcılığın ve yaratıcı düşüncenin geliştirilmesine yönelik yöntemler belirlemek ve çözüm önerileri üretmek amacıyla yapılan bu araştırmanın yönteminin desenlenmesinde, nitel araştırma desenlerinden, bütüncül çoklu durum desenli betimsel durum çalışması deseni kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin ve okul öncesi öğretmen adaylarının görüşlerinin alınmasında, nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz ve içerik analizi birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; 2020-2021 öğretim yılında Antalya ilinin Alanya ilçesinde anaokullarında ve anasınıflarında görev yapan 25 okul öncesi öğretmeni ve Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü 25 öğretmen adayı oluşturmuştur. Elde edilen bulgulara göre, okul öncesi eğitimde yaratıcılık ve yaratıcı düşüncenin önemine ilişkin görüşler arasında en çok; hayal gücü ve yaratıcılığın ilişkisi, çocuğun duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlaması ve iletişim becerisi kazanmasına yardımcı olması, çocuğun problem çözme becerilerini geliştirmesi ve neden sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olması, çocuğun farklı bakış açısı geliştirmesini sağlaması, çocuğun yaşamını etkilemesi ifade edilmiştir. Okul öncesi eğitimde çocukların yaratıcılıklarını ve yaratıcı düşüncelerini geliştirmek için neler yapmamız gerektiğine ilişkin görüşler arasında en çok; çocuğun soru sorabileceği ve kendini ifade edebileceği ortamların oluşturulması, yaratıcı ortamlar sunulması ve yapılandırılmamış etkinliklere yer verilmesi, çocukların merak duygularını artıracak farklı ortamlar, etkinlikler ve oyunlar tasarlanması, farklı materyaller sunulması ve çocuklardan yeni bir şeyler üretmelerinin istenmesi, kendilerini ve çevrelerini keşfetmelerine olanak tanınması, çocukların özgür bırakılması, çocuklara farklı materyaller ve ortamlar sunulması, çocukların özgün kendilerinin yapabilecekleri farklı etkinliklerin hazırlanması gerektiğini ifade etmişlerdir. Okul öncesi dönemde yaratıcılık ve yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi için sınıf içinde ve sınıf dışında yapılan etkinlikler arasından en çok; sınıf dışı etkinliklere yer verilmesi, çocukların geziye götürülmesi, sanat etkinliği yapılması, drama etkinlikleri yapılması, matematik ve fen etkinlikleri yapılması, çocukların evde aileleri ile yapılacakları etkinliklere önem verilmesi, farklı materyallerle çocukların özgün ürünler üretmelerinin sağlanması, Türkçe etkinliklerinde çocukların duygu ve düşüncelerini özgün bir şekilde ifade edebilmesinin sağlanması, yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış etkinliklere yer verilmesi, etkinliklerde farklı yöntem ve tekniklerin kullanılması, drama ve oyun etkinlikleriyle çocukların kendini ifade edebilmesinin sağlanması gerektiğini ifade etmişlerdir. 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nın genel olarak çocukların yaratıcılıklarını ve yaratıcı düşüncelerinin geliştirilmesinde olumlu katkı sunduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the opinions of preschool teachers and pre-school teacher candidates on the importance of creativity and the development of creative thinking in the preschool period. The descriptive case study design with a holistic multiple-state pattern, one of the qualitative research designs, was used in the design of the method of this research, which was carried out in order to determine the importance of creativity and the development of creative thinking in the preschool period and to produce solutions. A semi-structured interview form, one of the qualitative research techniques, was used to obtain the opinions of preschool teachers and pre-school teacher candidates. The obtained data were analyzed by using descriptive analysis and content analysis together from qualitative data analysis methods. The study group of the research; In the 2020-2021 academic year, 25 pre-school teachers working in kindergartens and kindergartens in Alanya district of Antalya province and 25 teacher candidates from Akdeniz University Education Faculty Pre-School Teaching Department formed. According to the findings, among the views on the importance of creativity and creative thinking in preschool education; The relationship between imagination and creativity, enabling the child to express his/her feelings and thoughts and helping him/her gain communication skills, helping the child develop problem-solving skills and establishing a cause-effect relationship, enabling the child to develop a different perspective, and influencing the child's life were expressed. Among the views on what we should do to improve the creativity and creative thinking of children in pre-school education; creating environments where children can ask questions and express themselves, providing creative environments and including unstructured activities, designing different environments, activities and games that will increase children's sense of curiosity, presenting different materials and asking children to produce something new, allowing children to explore themselves and their environment, They stated that children should be freed, different materials and environments should be provided, and different activities should be prepared that children can do by themselves. Among the activities carried out in and out of the classroom for the development of creativity and creative thinking in the preschool period, the most; including out-of-class activities, taking children on trips, doing art activities, drama activities, mathematics and science activities, giving importance to activities that children can do with their families at home, enabling children to produce original products with different materials, expressing children's feelings and thoughts in a unique way in Turkish activities. They stated that it is necessary to ensure that children can express themselves, to include unstructured and semi-structured activities, to use different methods and techniques in activities, and to enable children to express themselves through drama and game activities. It was stated that the 2013 Pre-School Education Program contributed positively to the development of creativity and creative thinking of children in general.