Okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The Problems of teachers working at kindergarden schools and the suggested solitions
  1. Tez No: 206910
  2. Yazar: NURAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çocukların gelişim süreci içerisinde hayata hazırlanmasında, zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı bir şekilde gelişmesinde, var olan yeteneklerinin, yaratıcılıklarının gelişip ortaya çıkarılmasında okulöncesi eğitimin önemi büyüktür. Bu sebeple, eğitim sisteminin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim, çocuğun daha sonraki yıllarına yön veren bir süreçtir. Dünyada çok sayıda çocuk, var olan kapasitelerini geliştiremedikleri ortamlarda büyümektedirler. Çocuk yeteneklerini geliştiremediği gibi var olan yeteneğini de kaybetmektedir. Bu olumsuz tabloyu aza indirmek okulöncesinde eğitim veren öğretmenlerin elindedir. Öğretmenin en önemli işlevi, çocukların gelişim özelliklerini çok iyi bilmesi ve eğitim programlarını hazırlarken onların bireysel farklılıklarını dikkate almasıdır. Bu da öncelikle, çocuklara özgür bir eğitim ortamı hazırlamasıyla mümkün olabilir. Öğretmen, çocukların özgürlüğünü kısmadan, onların gelişimlerini desteklemelidir. Okul öncesi dönemde sanat eğitimi çocuklara uygun bir şekilde verildiğinde onların yaratıcılıklarını geliştirecek, kendilerini ifade edebilecek, enerjisini pozitif yönde harcatacak üretmenin hazzını yaşayacak doğayı dünyayı benimseyecektir. Okulöncesi dönemde sanat eğitimini alan çocuk kendini rahat bir şekilde ifade edebilecek, enerjisini pozitif yönde harcayacaktır. Çocukların yoğun olan yaratıcılık ve estetik duygularının desteklenmesi ileriki yıllarda yaratıcı, üretken, estetik algıları güçlü ve çevreye duyarlı bireyler olmalarını sağlayacaktır. Okul öncesi eğitim kurumlarında sanat eğitimini planlama ve uygulama sürecinde öğretmenin iyi bir gözlemci olması çok önemlidir. Çocukları yakından gözlemeli ve çocukların ihtiyaçları doğrultusunda plan hazırlamalıdır. Okulöncesi eğitimde yer alan sanat etkinliklerinin uygulanmasında öğretmenlerin, yaşadıkları problemlerin bazıları yapılan araştırmalarda ve anketlerde saptanmıştır. Bunlardan problem düzeyi yüksek olanlar aşağıda verilmiştir. I. Yapılan anketlerde öğretmenlerin %72,5'i, okulöncesine yönelik Ortaöğretim (lise) ve ya lisans öğretiminde (üniversite) plastik sanatlar eğitiminin yeterli düzeyde olmadığını belirtmiştir. II. Okul öncesi öğretmenleri alanları ile ilgili hizmet içi eğitimlere yeterli düzeyde katılamadıklarını belirtmişlerdir. III. Öğretmenlerin %95'i, teftiş yapan müfettişlerin mesleki yardım ve rehberlik yönünde yeterli olmadıkları belirtilmiştir. ii IV. Yapılan anketlerde öğretmenlerin çocuğun yaratıcılığını geliştirecek sanat etkinlikleri üretmede problem yaşadığını belirtmiştir. V. Okulöncesi eğitimde fiziksel koşulların, program ve yaratıcı etkinliklerin desteklenmesinde çok büyük bir önem taşıdığı belirlenmiştir. Anketteki açık uçlu soru doğrultusunda çoğunluk tarafından belirtilen problemlerden biri; Okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin ?6 ders saati? boyunca hiç dinlenme aralarının olmayışıdır. Bu durumun kendilerini ve üretkenliklerini olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştir. Belirtilen diğer bir problem de velilerin öğretmeleri çocuk bakıcısı olarak, anaokullarını da çocuklarının barınacağı bir kurum olarak gördükleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre ? school education is very important for childrens developmental (growth) process preparing to the life in good health intellectual and physical development; apear revealing their existing ability, creativenes. For this reason, the first step of the formative educational system; pre ? school education is a process which orients the whole life of the child. So many children in the world are growing in the environment without developing (improve) existing ability. Not only the chiild can?t improve her/his ability, also she/he loses her/his existing ability. To minimise this statement is under the control of pre-shcool teachers. The main function of teacher is to know developmenal elements of children and to take into account their individual differences when preparing the curriculum. This is achieved by preparing free educational atmosphere for the children. The teacher should support their development without restricting children?s freedom. Art education givenin a suitable way to the children in the period of pre ? school, will develop their creativity, will halp them express themself, spend their energy in positive way, enjoy productivity, accept the enviroment. Children, who receive art education in pre-school, can express herself/himself, spend her/his energy in pisitive way. Supporting children?s creativity and aesthetics feelings will devolop their productivity, aestetic peception to the envioment in the next year. Teacher ought to be (should be) a good observer in the pre ? school educational and sensitiviaty when planning and application process the art education. She/he should observe in stututro the children closely and should according to children?s needs. Some problems that teachers expose when aplaying the art education were departmant by some ressearch and inquiry. Some hight level problems of them are given as in the fallowing. I. In the executed inquries, 72,5 % teachers determined, the education of the performing arts / the visual arts / the fine arts for the pre ?school is insufficient in high school or undergraduate education. II. The pre ? school teachers stated that they couldn?t receive enough education in service training. iv III. 77,5 % of teachers declared that inspecktors aren?t enough for vocational help or guidance to the teachers. IV. In the executed inquries were determined, teachers have problems with productive art activities to develop creativity of the children. V. In the executed inquries came out; in pre ? school education physical conditions have main importance to support the program and creative activities. In the executed inquries in the direction of the open ended question; one of the problems was declared by the majority; teachers, who are working in the pre ? school association, haven?t a rest pause in the six teaching periods. They declared that this situation affects their way and their productivity negatively. One of the declared problem is that guardian of the children see the teachers as a baby sitter and see the kindergarten as a children shelter association.