Yetişkin kadınlarda beslenme durumu ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between nutrition and sleep quality in adult women
  1. Tez No: 700032
  2. Yazar: NUR SİNEM UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Aydınevler Sağlıklı Hayat Merkezi'ne başvuran yetişkin kadınlarda beslenme alışkanlıkları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla sağlıklı, herhangi bir diyet uygulamayan, hamile ve emzikli olmayan kadınlar arasından, çalışmaya katılmayı kabul eden yaşları 19-65 arasında değişen 139 kadın üzerinde yürütülmüştür. Şubat-Nisan 2019 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın verileri bir anket formu ile elde edilmiştir. Bireylerin beslenme durumlarının saptanması için 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Uyku kalitesinin değerlendirilmesinde Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulanmış, bireylerin ağırlık ve boy ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sonrasında beden kütle indeksleri (BKİ) ve bel/boy hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the dietary habits and sleep quality of 139 women who applied to Aydınevler Healthy Life Center, aged between 19-65, agreed to participate in study, did not apply any diet, were not pregnant and not breastfeeding. The data of this study, which was carried out between February and April 2019, was obtained with a questionnaire. To determine the nutritional status of individuals, 24-hour food consumption was recorded. In order to evaluate sleep quality, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was applied and weight and height measurements of individuals were made. After these measurements, body mass indexes and waist / length were calculated.