Yetişkin bireylerin kronotip özelliklerin belirlenmesi, uyku kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Determination of chronotype features of adult individuals, evaluation of the relationship between sleep quality and nutritional status
  1. Tez No: 908623
  2. Yazar: MERVE NUR KAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerin kronotip özelliklerinin, uyku kalitesinin ve beslenme alışkanlıklarının belirlenip birbirleriyle arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla planlanmıştır. Araştırma Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında, Aksaray il sınırları içerisinde yaşayan ve özel bir sağlıklı yaşam merkezine başvuran yetişkin 120 (K: %88.3, E: %11.7) bireyin katılımıyla tamamlanmıştır. Bireylerin; sosyodemografik özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarının ve antropometrik ölçümlerinin sorgulandığı anket formunda ek olarak Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ) soruları da yönetilmiştir. Yaş ortalaması 30.1±5.78 yıl olan bireylerin BKİ değerinin; normal, pre obez ve obez olma oranları sırasıyla; %44.2, %37.5 ve %18.3 olarak belirlenmiştir. Obez olan erkeklerin oranının (%28.6), kadınlara göre (%17.0) daha fazla olduğu belirlenmiştir. PUKİ ölçeği puan ortalaması 7.3±3.32 (K: 7.2±3.32, E: 7.8±3.38) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the chronotype characteristics, sleep quality and nutritional habits of adult individuals and to determine the relationship between them. The research was completed between October-December 2023, with the participation of 120 (F: 88.3%, M: 11.7%) adult individuals living within the borders of Aksaray province and applying to a private wellness center. Individuals; In addition to the survey form in which sociodemographic characteristics, eating habits and anthropometric measurements were questioned, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUQI), Epworth Sleepiness Scale (EPS) and Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) questions were also administered. BMI value of individuals with an average age of 30.1±5.78 years; The rates of being normal, slightly overweight and obese are; It was determined as 44.2%, 37.5% and 18.3%. It was determined that the rate of men who were obese was higher (28.6%) than women (17.0%). The PSQI scale mean score was determined as 7.3±3.32 (F: 7.2±3.32, M: 7.8±3.38).