Batın ameliyatı geçiren hastalarda mesane kateterizasyonu çekilmeden önce uygulanan mesane egzersizinin spontan miksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investıgate the effect of bladder exercıse on spontaneus urınatıon before bladder catheterization
- Tez No: 700034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma batın ameliyatı geçiren hastalarda mesane kateterizasyonu çekilmeden önce uygulanan mesane egzersizinin spontan miksiyon üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Acıbadem Altunizade Hastanesi'nde batın ameliyatı olan hastalar, örneklemini ise 01.01.2019-01.01.2020 tarihleri arasında genel cerrahi hasta servisinde batın ameliyatı yapılmış olan 60 hasta oluşturmuştur. Araştırmaya ait istatistikler IBM SPSS V25 ile gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenlere ait istatistikler için ortalama±standart sapma ve medyan değerleri, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde değerleri kullanılmıştır. İstatistik değerlendirmeler öncesinde sürekli değişkenlerin gruplara göre normal dağılıma uygunlukları kontrol edilerek, parametrik ve nonparemetrik testler kullanılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi/ Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arası korelasyonun değerlendirilmesinde Spearman rank korelasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled manner to investigate the effect of bladder exercise on spontaneous urination before bladder catheterization was performed in patients who underwent abdominal surgery. The population of the study consisted of patients who had abdominal surgery in Acıbadem Altunizade Hospital, and the sample consisted of 60 patients who underwent abdominal surgery in the general surgery patient service between 01.01.2019-01.01.2020.The statistics of the research were carried out using IBM SPSS V25. Mean ± standard deviation and median values were used for the statistics of continuous variables, number and percentage values for categorical variables. Before the statistical evaluations, parametric and nonparemetric tests were used by checking the compliance of the continuous variables to the normal distribution according to the groups. Independent samples t test/Mann Whitney U test was used in comparing two independent groups. Spearman rank correlation was used to evaluate the correlation between continuous variables.