Understanding the individuals' obsessive compulsive disorder symptoms with respect to triangulations in family, system and subsystems: Systemic, psychoanalytical and existential explanations
Obsesif kompulsif bozukluk semptomlarının aile içi üçgenleşme süreçleri ile ilişkisi: Sistemik, psikanalitik, varoluşçu kuramlarla açıklamalar
- Tez No: 700037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Her yıl birçok insan Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı almakta, çeşitli farmakolojik tedavilere ve psikoterapiye başlamaktadır. Şu ana kadar gerçekleştirilen araştırmalar OKB'nin anlaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuş olsalar da, daha bütüncül incelemelerin gerekli olduğu da gözlemlenmektedir. Bu araştırma, alanında uzman bir psikiyatrist tarafından OKB teşhisi almış katılımcılar ile gerçekleştirilmiş olup, katılımcılardan görüşmeler sonucunda alınmış bilgilerin kullanımı analiz edilmiştir. Analiz sonuçları üç farklı teorinin –Sistemik, Psikanalitik, Varoluşçu- her birinde değerlendirilmiş, tüm değerlendirmeler sonucunda OKB'nin genel ve detaylı olarak anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışma sonuçları, bu çalışma için OKB'nin 4'ü ana tema olmak üzere toplamda 49 temayı barındırdığını göstermektedir. Bununla birlikte bu araştırma sonuçları 5 yeni konseptin varlığını göstermektedir: Regresif Fantezi, Yaratıcı Fantezi, İç Merkezli Kaygı, Dış Merkezli Kaygı, Geçiş Alanı Merkezli Kaygı.
Özet (Çeviri)
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is an important psychological problem, which causes extreme emotional stress, relational problems, and occupational problems. Each year, numerous people are diagnosed with OCD and start the pharmacological treatment besides psychotherapy. Understanding OCD in a detailed and more meaningful way then becomes a crucial necessity in the health area. This study aims at developing a broader and more detailed understanding on how individuals experience OCD, with the use of a semi-structured interview and a scale which determines the differentiation level of individual. Interview questions are analyzed through a detailed Thematic Analysis. At the end, all results are discussed by the use of different theories; Systemic Theory, Psychoanalytical Theory, Existential Theory to obtain a detailed explanation on phenomenon. Genograms, theoretical diagrams acknowledging how each case can be seen by using Systemic Theory and a final cumulative figure depicting the view from Existential Theory are included in the study, to satisfy an enriched content. Results show that 49 subthemes exists with a dominancy of 4 main theme, which all can be acknowledged by their relation to concept of“Dasein”itself. Last but not least, this study is the first with the development of five new concepts which are discussed in detail: Regressive Fantasy, Creative Fantasy, Persecution Inward, Persecution Outward and Transitory Persecution. Further psychotherapy interventions can then be based on these new findings; as the researcher suggests at the end.