Üniversite öğrencilerinde cinsel mitlerin anksiyete düzeyi ve benlik saygısına etkisi
Üniversite öğrencilerinde cinsel mitlerin anksiyete düzeyi ve benlik saygisina etkisi
  1. Tez No: 700038
  2. Yazar: EMİR KETECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde cinsel mitlerin anksiyete düzeyi ve benlik saygısına etkisinin incelenmesi ve elde edilen verilerin literatür doğrultusunda tartışılmasıdır. Ayrıca demografik özelliklere göre cinsel mit, anksiyete ve benlik saygısı düzenlerindeki farklılık durumları da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Yapılan araştırmaya toplamda 180 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan üniversite öğrencilerine Sosyodemografik Form, Cinsel Mitler Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Ölçekler Google Drive üzerinden katılımcılara ulaştırılmış olup, gerekli açıklamalar yapılmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olanlar ise 01.03.2020- 11.06.2020 tarihleri arasında ölçeklere cevap vermiştir. Verilerin analizi SPSS 21 programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağıldığı belirlenmiş olup, Parametrik Testlerden,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda cinsiyet, kardeş sayısı, birlikte yaşanılan kişiler, anne-baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre cinsel mitlere inanma düzeyi farklılık göstermektedir. Cinsiyete göre anksiyete düzeyi farklılaşırken; psikiyatrik hastalık durumu ve aile gelir düzeyine göre benlik saygısı düzeyi farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of sexual myths to anxiety level and to self-esteem among university students and to discuss the collected data in accordance with the literature. In addition, differences in sexual myths, anxiety and self-esteem patterns were also examined with regards to demographical characteristics. The sample of this research consists of university students. A total of 180 university students participated in the research. Sociodemographic Form, Sexual Myths Scale, Beck Anxiety Inventory and Rosenberg Self-esteem Scale were applied to university students who volunteered to participate in the study. The scales were delivered to the participants via Google Drive and necessary explanations were made. Those who volunteered to participate in the research responded to the scales between the dates of 01.03.2020- 11.06.2020. The analysis of the data was carried out with the SPSS 21 software. It was determined that the data obtained was distributed normally, and the Parametric Tests of“t-test”and“One Way Anova”test were used. Correlation analysis was applied to determine the relationship between the variables. The research concludes that, the level of believing in sexual myths differs with respect to the variables of gender, number of siblings, co-living with others, and level of education of parents. While the level of anxiety differs in connection to gender; Self-esteem level differs with respect to psychiatric pathology and family income level.