Exploring effectiveness of 8 weeks modified mindfulness based stress reduction (MBSR) program on mindfulness, perceived stress, psychological capital, rumination and psychological flexibility, moderated by personality traits
8 haftalık modifiye edilmiş bilinçli farkındalık temelli stres azaltma (MBSR) programının bilinçli farkındalık, algılanan stres, psikolojik sermaye, ruminasyon ve psikolojik esneklik üzerindeki etkililiğinin ve kişilik özelliklerinin düzenleyici rolünün araştırılması
- Tez No: 700047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma 8 haftalık modifiye edilmiş Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Temelli Stres Azaltma (MBSR) programının bilinçli farkındalığı arttırma, psikolojik sıkıntıyı hafifletme ve olumlu psikolojik etkiyi desteklemedeki etkililiğini ampirik olarak göstermek ve kişilik özelliklerinin bu program üzerindeki düzenleyici rolünü incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemini yapılan duyuruya olumlu cevap vermiş ve çalışma hayatı olan genel popülasyondan katılımcılar oluşturmaktadır (N = 59). Ön test – son test analiz sonuçlarına göre müdahale programı sonrası bilinçli farkındalık, psikolojik sermaye ve psikolojik esnekliğin anlamlı düzeyde yükseldiği, algılanan stres ve ruminasyonun anlamlı düzeyde azaldığı gözlemlendi. Etki büyüklükleri arasında büyük, orta ve küçük etkiler yer alırken, en çok etkilenen bilinçli farkındalık (d=.86), ardından ruminasyon (d=.56), algılanan stres (d=.55), psikolojik esneklik (d=.41) ve psikolojik sermaye (d=.21) olarak belirlendi. Ayrıca literatüre uyumlu olarak bilinçli farkındalık ve deneyime açıklık kişilik özelliği arasında pozitif, bilinçli farkındalık ve nevrotiklik kişilik özelliği arasında negatif yönde korelasyon bulundu. Moderasyon analizi, dışadönüklerle karşılaştırıldığında içe dönüklerin ve deneyime daha az açık olanlara kıyasla deneyime daha açık olan katılımcıların psikolojik sermayede artış ve ruminatif düşüncede azalma bakımından müdahale programından daha çok yaranlandığını ortaya koydu. Çalışmanın sonuçları uluslararası literatürdeki bilinçli farkındalık eğitim programlarının ampirik sonuçları üzerine olan benzer çalışmalar ile paraleldir. Ayrıca, bu çalışma kişilik özellikleri moderasyon analizi sunarak bilinçli farkındalık eğitimlerinin başarısını etkileyen bireysel farklılıklara dair literatürü genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of an 8-week modified Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) program and empirically demonstrate how mindfulness training would increase mindfulness, alleviate psychological distress and promote positive psychological affect, whilst exploring moderation role of personality traits. A modified version of the MBSR program was designed for a non-clinical population and delivered to participants (N=59) who are working adults. The result of the pretest – posttest analysis indicated that following the intervention, mindfulness, psychological capital, and psychological flexibility significantly increased, while perceived stress and rumination significantly decreased. Effect sizes included large, medium and small effects, mindfulness being the most strongly affected (d=.86), followed by rumination (d=.56), perceived stress (d=.55), psychological flexibility (d=.41) and psychological capital (d=.21). A positive correlation between mindfulness and openness trait, and a negative one between mindfulness and neuroticism trait was observed in line with the previous literature. Moderation analysis revealed that introverts as compared extroverts, and highly open participants as compared those who are less open, benefited from the training the most in terms of an increase in psychological capital and decrease in ruminative thinking, respectively. Overall, this study is in line with similar studies on the empirical results of the mindfulness training programs in the international literature. Additionally, by providing a moderation analysis using specific personality traits, this study extends the literature on factors of individual differences that influence the success of mindfulness trainings.