Sistemik inflamatuar yanıt indeksinin plasenta dekolmanını öngörmedeki rolü
The role of the systemic inflammatory response index in predicting placental abruption
- Tez No: 849087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç Çalışmanın amacı sistemik inflamatuar yanıt indeksinin plasenta dekolmanını öngörmedeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ocak 2018 - 1 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılmış olan retrospektif tanımlayıcı çalışmadır. Bu tarihler arasında plasenta dekolmanı tanısı ile sezaryena alınan hastalar çalışma grubunu (n=87) ve yakın tarihlerde ve aynı gebelik haftasında plasenta dekolmanı tanısı almadan ilerlemeyen eylem endikasyonu ile sezaryena alınan hastalar kontrol grubunu (n=87) oluşturmuş, çalışmaya toplam 174 hasta dahil edilmiştir. Hastane elektronik veri tabanından hastaların demografik bilgileri, dekolman tanısı olma durumu ve hemogram sonuçlarından sistemik inflamatuar yanıt indeksleri hesaplanarak kaydedilmiştir. Gruplar SIRI değerleri ile ilişkilendirilerek karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 versiyonu (IBM, IL, Chicago, USA) kullanılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective The aim is to investigate the relationship between the Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) and placental abruption in patients diagnosed with placental abruption, exploring the role of SIRI in predicting placental abruption. Materials and Methods This study is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted at the Dr. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, between January 1, 2018, and January 1, 2023. The study includes 174 patients, comprising a study group (n=87) who received a diagnosis of placental abruption and underwent cesarean section delivery, and a control group (n=87) who, at similar dates and gestational weeks, underwent cesarean section delivery due to failure to progress during labor without the diagnosis of placental abruption. Demographic information of patients, their status of having a detachment diagnosis, and hematogram results, along with calculated systemic inflammatory response indices, have been recorded from the hospital electronic database. The groups were compared by associating them with systemic inflammatory response index (SIRI) values. The SPSS 27 version (IBM, IL, Chicago, USA) was used for data analysis, and a significance level of p0.05).