Erken evre kemoterapi alan kanser hastalarında beslenme durumu ile depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status and depression level in cancer patients receiving early stage chemotherapy
  1. Tez No: 700092
  2. Yazar: FEYZA PÜRSÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dahiliye Onkoloji polikliniği'nde tedavi görmekte olan kanser tanısı almış hastaların beslenme durumu ve depresyon sıklığı arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 18-65 yaş aralığındaki kemoterapi gören 127'si erkek, 171'i kadın olmak üzere toplam 298 hasta ile yapılmıştır. Anket formu litaratür ve benzer çalışmalardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Depresyon sıklığı için Beck Depresyon Envanteri kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerinin analizi için SPSS 22,0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Shapiro Wilk, Wilcoxon testi ve iki değişken arasında sistemli bir ilişki olup olmadığını belirlemek için Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the nutritional status and the frequency of depression in patients diagnosed with cancer in the Oncology Outpatient Clinic of Balcalı Hospital, Faculty of Medicine, Çukurova University.The study was carried out with 298 patients 127 males and 171 females undergoing chemotherapy between 18-65 years of age. The questionnaire was prepared by using literature and similar studies. The frequency of depression was evaluated using the Beck Depression Inventory. SPSS 22.0 software was used for data analysis. Frequency, percentage, mean, standard deviation, Shapiro Wilk, Wilcoxon test and Chi-Square test were used to determine whether there is a systematic relationship between the two variables.