الهبة في الفقه الإسلامي والقانون الوضعي الليبي (دراسة مقارنة)
İslam hukuku ve Libya pozitif hukukunda hibe (karşılaştırmalı inceleme)
  1. Tez No: 700116
  2. Yazar: BASHIR ELHADI BASHIR OBIED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIITMAMAT KARIEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İslam hukukunda ve Libya hukukunda hiba, hibanin bir bağış sözleşmesi olduğu ve İslam hukuku tarafından yetkilendirildiği ve teşvik edildiği ve onu yöneten ve düzenleyen pozitif mevzuatın yasa ve kuralları çıkardığı karşılaştırmalı bir çalışmadır. Ve hiba, doğruluk ve sadaka üzerine kurulu olduğu için insanlar arasındaki bağları güçlendirdiği için, üstün yeteneklilere zevk ve akit taraflar arasında sevgi eker. İslam Şeriatı bu sözleşmeye özen göstermiş ve teşvik etmiştir çünkü bu, Yüce Allah'a atfedildiği ve O'nun sıfatlarından biri olduğu için en soylu davranışlardan biri olarak kabul edilir ve bir Müslümanın Müslüman kardeşi için yapması arzu edilen bir şeydir. ruhları güçlendirdiği ve kin ve kinleri ortadan kaldırdığı için bağışçının mali ifşasında bağışçının davasının mülkiyetini kendi özgür iradesiyle tazminatsız olarak başkalarına devretmesi ve tehlikenin mirasçılarına uzanması nedeniyle ve bu davranış çok tehlikelidir, Libyalı yasa koyucu da dahil olmak üzere pozitif mevzuat, bu sözleşmeyi medeni hukukta düzenlemiştir, işlerin istikrarını sağlamak için insanlar arasında hiba, bireyler arasında işbirliği ve karşılıklı bağımlılık ruhunu oluşturur ve bu yüzden İslam hukuku ve insan yapımı mevzuat tarafından her zaman araştırma konusu
Özet (Çeviri)
ALHIBA in Islamic jurisprudence and Libyan law is a comparative study, where Al Hiba is a contract of donation and has been authorized and encouraged by Islamic law, and the positive legislation enacted laws and rules that govern and organize it. And AL Hiba sows pleasure in the gifted and sows love between the contracting parties, as it strengthens the bonds between humans as it is based on righteousness and charity. The Islamic Sharia has taken care of this contract and encourage it because it is considered one of the noblest behaviors as it is attributed to God Almighty and it is one of His attributes, and it is something desirable for a Muslim to do for his Muslim brother as it strengthens souls and removes grudges and grudges. In the financial disclosure of the donor donor because he transfers the ownership of the case of the donor without compensation to others of his own free will and the danger extends to his heirs, and since this behavior has a great danger, the positive legislation, including the Libyan legislator, has organized this contract in the civil law, in order to ensure the stability of dealing Among people, ALHIBA establishes the spirit of cooperation and interdependence between individuals, and that is why it has always been the subject of research by Islamic jurisprudence and man-made legislation. We have chosen this topic for its seriousness and for the differences that distinguish it from the rest of the donation contracts and other actions in terms of its provisions, procedures and reference. The extent to which they deal in this behavior. In this research, I followed the inference of the Qur'anic texts, the hadiths of the Prophet, and the legal materials, and the use of judicial rulings issued by the Supreme Court.