Tetrahidrobiyopterin yanıtlı ve yanıtsız fenilketonürili hastalarda maliyet analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of cost analysis in patients with tetrahidrobiopterin responsive and non-responsive phenylketonuria
  1. Tez No: 700119
  2. Yazar: MERVE KARACA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KIYKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç Fenilketonüri nörogelişimsel geriliğe yol açan doğumsal bir metabolik hastalıktır. Tedavisinde düşük fenilalaninli diyet ve uygun hastalarda kofaktör tetrahidrobiyopterin kullanılmaktadır. Hastalığın yönetimi hem aileler hem de devlet için ekonomik yük oluşturmaktadır. Muayene, tetkik, tedavi, rehabilitasyon, tıbbi besin ücretlerini Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Aileler için ulaşım, konaklama, kargo, muayene ve test ücretleri, özel rehabilitasyon merkezlerinin ücretleri, hastane ziyaretlerinde yapılan cep harcamaları, düşük proteinli ürünler ekonomik hasar oluşturmaktadır. Çalışmamızda tetrahidrobiyopterin yanıtlı ve/veya düşük fenilalanin diyeti kullanan hastaların aileler ve devlet üzerine ekonomik etkisinin karşılaştırmalı maliyet analizi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma polikliniğinde fenilketonüri tanısıyla takipli hastaların dosyaları incelendi ve takip eden hekimler ile görüşülerek devletin ödediği tıbbi besin, ilaç, rehabilitasyon ücretleri hesaplandı. Hastane elektronik kayıt sisteminden muayene, tetkik ücretleri öğrenildi. Ailelere harcamalarını belirlemeye yönelik birebir anket yapıldı ve beslenme ücretlerinin belirlenebilmesi için ileriye dönük bir haftalık beslenme kayıt çizelgesi istendi. Hastalar aldığı tedavilere göre, sadece düşük proteinli diyet tedavisi alanlar, sadece BH4 tedavisi alanlar, BH4 ve düşük proteinli diyet alanlar olarak üç gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Phenylketonuria is an inherited metabolic disease that causes neurodevelopmental disorders. Low phenylalanine diet and cofactor tetrahydrobiopterin supplements are used in its treatment. Management of the disease causes an economic burden for both families and the goverment. Examination, diagnosis, treatment, rehabilitation and medical food are covered by the Republic of Turkey Social Security Institution. Fees of transportation to healthcare centers, accommodation, cargo, examination, tests and pocket expenses for hospital visits and low protein products cause economic damage for families. In our study, we aimed to analyse and compare the differences of economic burden on families and the goverment, in tetrahydrobiopterin responsive patients on low phenyalanine or regular diet and tetrahydrobiopterin unresponsive patients on a low phenyalanine diet. Material and Method The files of patients who were followed up with the diagnosis of phenylketonuria in the Pediatric Nutrition and Metabolism outpatient clinic of Istanbul University Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Medical Faculty were examined and the medical food, medicine and rehabilitation fees paid by the goverment were calculated by interviewing their physicians. Examination and test fees were learned from the electronic registration system of the hospital. A one-to-one questionnaire was conducted to determine the expenditures of the families, and a prospective weekly nutrition record chart was requested to determine the nutrition costs. Patients were seperated into three groups according to their treatment: diet group, tetrahydrobiopterin group and group using tetrahydrobiopterin with diet.