Hemşirelik öğrencilerinin covid-19 salgınında yaşadıkları korku ile hemşirelik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nursing stundents' fear due to covid-19 outbreak and their attitudes towards nursing profession
- Tez No: 700129
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, İç Hastalıkları, Nursing, Health Education, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin Covid-19 salgın sürecinde yaşadıkları korku ile hemşirelik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışma 27.07.2020 – 27.08.2020 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri olmak üzere 324 öğrencinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Gönüllü olan öğrencilerden onam alındıktan sonra öğrencilere Öğrenci Tanılama Formu, Kovid-19 Korkusu Ölçeği ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği online olarak uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı testler, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman's Rho Korelasyon testi kullanıldı. Öğrencilerin kişisel özellikleri incelendiğinde; çoğunun kız (%77,8), bekar (%98,1), ailesiyle birlikte yaşadığı (%75,9) ve hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği (%86,1) görüldü. Öğrencilerin Covid-19 salgınına ilişkin korku düzeyi incelendiğinde kız, çalışmayan, mesleğinin isteyerek seçmemiş ve Covid-19 pozitif tanısı konan öğrencilerin korku düzeyinin diğer öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu; hemşirelik mesleğine yönelik tutumları incelendiğinde ise genel olarak olumlu tutuma sahip oldukları belirlendi. Covid-19 korkusunun mesleki tutum ile ilişkisi incelendiğinde anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuç olarak; hemşirelik öğrencilerinin Covid-19 salgınına ilişkin orta düzeyde korku yaşadığı, mesleki tutumlarının olumlu olduğu ve salgında yaşadıkları korkunun, gelecek meslekleri olan hemşireliğe yönelik tutumları üzerinde etkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was designed to investigation of the relationship between nursing stundets fear due to Covid-19 outbreak and their vocational attitude. The study was carried out with 324 volunteer students including 1st, 2nd, 3rd 4th grade of Maltepe University School of Nursing between 27 July 2020- 27 August 2020. After obtaining consent form from the volunteer students, the Student Identification Form, the Kovid-19 Fear Scale and the Attitude Scale towards the Nursing Profession were applied to the students online. In the statistical analysis of the data, descriptive tests, Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and Spearman's Rho Correlation test were used. When the personal characteristics of the students are examined; It was observed that most of them were girls (77,8%), single (98,1%), lived with their families (75,9%) and chose the nursing profession willingly (86,1%). The Covid-19 fear level of the students who ere not working, did not choose nursing profession willingly and were diagnosed Covid-19 positive was found higher compared to other students. Students attitudes towards the nursing profession was determined generally positive. When the relationship of Covid-19 fear with vocational attitude was examined, no significant relationship was found. As a result of the research; it was found that nursing students experienced moderate fear of the Covid-19 outbreak, their vocational attitudes were positive, and the fear they experienced in the pandemic had no effect on their attitudes towards nursing which is their future profession.