Hipertansiyon hastalarında hipertansiyonu durdurmaya yönelik diyet (dash) ve tuzsuz diyetin kan basıncı üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of diet to stop hypertension (dash) and salt-free diet on blood pressure in hypertension patients
- Tez No: 700135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Randomize kontrollü müdahele çalışması olarak planlanan bu araştırma; hipertansiyon hastalarında 'Hipertansiyonu Durdurmaya Yönelik Diyet' (Dietary Approaches to Stop Hypertension, DASH) ve tuzsuz diyetin kan basıncına olan etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Temmuz 2019-Mart 2020 tarihleri arasında 60 hipertansif bireyin katılımı ile tamamlanmıştır. Araştırmaya; Kayseri'de yaşayan, 20-65 yaş grubunda, en az ilkokul mezunu, araştırmacı ile yüz yüze ve telefon ile görüşebilen, en az 4 hafta önce hipertansiyon tanısı alan ve ilaç tedavisinde değişiklik yapılmayan gönüllüler (46 kadın, 14 erkek) dahil edilmiştir. Bir gruba (n=30) DASH diyeti, diğer gruba tuzsuz diyet (n=30) verilmiş ve 2 ay takip edilmiştir.Veriler; bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçları, besin tüketim sıklığı, DASH diyet uyum skalası ve Uluslararası Fiziksel Akvitive Anketi (UFAA) kısa formunu içeren anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Hastaların antropometrik ölçümleri, kan-idrar örnekleri, üç günlük besin tüketim kayıtları, günlük kan basıncı ölçümleri; başlangıç, birinci ve ikinci ay sonunda alınmıştır. İkinci ay sonunda tuzsuz diyet grubu sistolik kan basıncı değeri (121.03±9.73 mmHg), DASH diyet grubuna (126.81±8.91 mmHg) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p=0.021). Tuzsuz diyet grubundaki erkeklerin ikinci ay sonunda sistolik ve diyastolik ortalama kan basıncı değerleri (sırasıyla 119.77±5.63 mmHg, 75.07±11.86), DASH diyet grubundakilere (sırasıyla 132.71±8.88 mmHg, 84.45±9.49) göre anlamlı düzeyde daha düşüktür (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study, which was planned as a randomized controlled intervention study, was conducted to compare the effects of the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) and salt-free diet on blood pressure in patients with hypertension. The study was complited with the participation of 60 hypertensive individuals (46 females, 14 males) who applied to between July 2019 and March 2020. Patients with hypertension who were living in Kayseri province, at least elementary school graduate, in the 20-65 age group, able to communicate with the researcher face to face and by phone, diagnosed with hypertension at least 4 weeks ago, and whose medication did not change were included in the study. One group (n = 30) received the DASH diet and the other group received a salt-free diet (n = 30) and was followed for 2 months. Research data was repeated during application with the face-to-face interview method. Research data was collected through a questionnaire containing questions about the sociodemographic characteristics, nutritional habits, chronic diseases, and medications of the individuals. Anthropometric measurements of the patients were made and blood and urine samples were taken. Food consumption frequency was noted, DASH diet compliance scale and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form were applied. At the end of the second month, the mean value of systolic blood pressure (121.03 ± 9.73 mm Hg) in the salt-free diet group was statistically significantly lower than the DASH diet group (126.81 ± 8.91 mm Hg) (p = 0.021). The mean systolic and diastolic blood pressure values 119.77 ± 5.63 mm Hg, 75.07 ± 11.86, respectively) of males in the salt-free diet group at the end of the second month were significantly lower (p < 0.05) than those in the DASH diet group (132.71 ± 8.88 mm Hg, 84.45 ± 9.49, respectively). In the DASH diet group, systolic and diastolic blood pressure values were found to be statistically significantly higher (p 0.05).