Etlik piliçlerde ışık şiddeti ve tünek kullanımının performans, karkas, refah durumu ve bazı davranış parametreleri üzerine etkileri
The effects of light intensity and perch using on performances, carcass, wellness and some behavior parameters in broilers
- Tez No: 700178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM DERELİ FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu araştırma, etlik piliçlerde ışık şiddeti ve tünek kullanımının performans, karkas, refah durumu ve bazı davranış parametreleri üzerine etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kanatlı Araştırma ve Uygulama Biriminde 270 baş etlik civciv ile gerçekleşmiştir. Araştırmada ışık şiddeti (5, 20 ve 80 lüks) ve tünek kullanımı (tünek var-yok) faktörleri ile 3x2 deneme düzeni oluşturuldu. Araştırmada, performans bakımından canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yaşama gücü, karkas özellikleri bakımından kesim ve karkas ağırlıkları incelendi. Refah ölçütleri olarak ayak tabanı ve diz eklemi yangısı, yürüme skoru, tüy skorlamaları, göz ölçümleri, davranış parametreleri olarak hareketsiz kalma süresi, doğal davranış özellikleri incelendi. Bulgular: Araştırmada, 6. haftada performans özellikleri bakımından ışık şiddeti ve tünek grupları arasındaki farklar önemsiz bulunmuştur. Işık şiddeti ve tünek kullanımı gruplarında ayak tabanı yangısına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to analyze the effects of light intensity and perch use on performance, carcass, welfare status, and some behavioral parameters in broilers. Materials and Methods: The research was performed with 270 broilers in Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Poultry Research and Application Unit. In the study, a 3x2 testing layout was created with the factors of light intensity (5, 20 and 80 lux) and perch use (perch availability or unavailability). In terms of performance live weight, live weight gain, feed consumption, rate of feed conversion, stamina, in terms of the carcass characteristics, slaughtering, carcass weights were examined in this study. As welfare criterias, inflammation of the sole and knee joint, gait score, feather scores, eye measurements; as behavioral parameters, the duration of inactivity and natural behavioral characteristics were examined. Results:. In the study, the differences between light intensity and perch groups were insignificant in terms of performance characteristics at the 6th week. No inflammation of the soles was found in the light intensity and perch use groups.